Jednou vetou

Žene, ktorá prežila holokaust, udelili Nemeckú národnú cenu

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier udelil v utorok Anite Laskerovej-Wallfischovej, ktorá prežila holokaust, Nemeckú národnú cenu za jej prácu v oboznamovaní mladých ľudí v Nemecku s hrôzami nacistického režimu.

Steinmeier zdôraznil preživšej žene, že Nemecká národná cena, ktorú založil bývalý nemecký kancelár Helmut Schmidt, vznikla preto, aby si krajina uctila úspechy a prínos pri zlepšovaní Nemecka.

Demonštranta, ktorý napadol policajta, odsúdili na dva roky v tábore

„Vaše úsilie vzdelávať, predovšetkým mladých Nemcov, vaše varovania pred antisemitizmom a vylúčením, vaše obhajovanie tolerantnosti sú takýmto prínosom. Ďakujeme vám za to,“ povedal Steinmeier Laskerovej-Wallfischovej.

Prezident dodal, že nemecká spoločnosť príliš dlho potláčala zločiny nacistov.

„Fakt, že táto krajina bola schopná prelomiť mlčanie, je minulosťou – vďaka ľuďom ako vy. Dlhujeme poďakovanie preživším, ktorí podávali svedectvá a rozprávali a písali,“ uviedol Steinmeier.

Laskerová-Wallfischová sa narodila 17. júla 1925 v Poľsku a počas druhej svetovej vojny ju deportovali do koncentračných táborov v Auschwitzi a Bergen-Belsene spolu so sestrou Renate. Sestrám sa podarilo prežiť, pretože boli členkami Ženského orchestra Auschwitzu.

Vyspelé spoločenstvo nedovolí, aby sa holokaust zopakoval, uviedla ombudsmanka

Krátko po vojne Laskerová-Wallfischová emigrovala do Británie, kde žije dodnes. V roku 1994 začala školopovinným deťom a tínedžerom v Nemecku rozprávať o zločinoch nacistov a následkoch antisemitizmu.

Súčasťou Nemeckej národnej ceny je suma 30.000 eur.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi