Jednou vetou

Ženy v Iráne, ktoré sa neobliekajú podľa predpisov islamu, už nebudú zatýkať

Ilustračné foto

TASR/AP

Teheránska polícia už nebude zatýkať ženy, ktoré nedodržiavajú islamom predpísaný spôsob obliekania. Ten v Iráne platí od revolúcie v roku 1979 a zahŕňa napríklad zahalené vlasy, krk, poprsie a voľné dlhé šaty. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AP.

„Tých, ktorí nedodržiavajú zásady obliekania predpísané islamom, už polícia nebude zadržiavať a ani proti nim nebude vedený súdny proces,“ uviedol šéf teheránskej polície generál Hosejn Rahímí pre proreformný iránsky denník Šark.

Konzervatívci však stále dominujú iránskym bezpečnostným silám a súdnictvu, preto nie je jasné, či táto zmena bude plne zavedená.

Špeciálne školenia pre ženy, ktoré porušujú predpis

Podľa informácií polooficiálnej iránskej tlačovej agentúry Tasním bude polícia pre ženy, ktoré sa neobliekajú v súlade s islamom, organizovať špeciálne školenia. Opakované porušenie predpísaného spôsobu obliekania bude však stále predmetom súdneho konania.

Mladšie a liberálnejšie Iránky sa už dlhšie snažia potláčať hranice predpisov v obliekaní. Nosia voľné šatky, ktoré im úplne nezakrývajú vlasy, alebo si maľujú nechty, čo sa konzervatívcom nepáči.

Mravnostné jednotky v Iráne

V Iráne fungujú tzv. mravnostné jednotky, ktoré kontrolujú dodržiavanie predpisov obliekania a zadržiavajú osoby, ktoré ho porušujú. Neskôr o porušení predpisov upovedomia rodinných príslušníkov daných osôb, a tí im musia doniesť náhradné oblečenie.

Minulý rok teheránska polícia oznámila, že nasadí až 7000 príslušníkov – mužov aj žien -, ktorí budú pracovať v utajení a ktorých úlohou bude dozerať na verejnú morálku a presadzovať islamské zásady obliekania.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí