Jednou vetou

Žiadať od Iránu, aby sa stiahol zo Sýrie, je nerealistické, povedal Lavrov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Foto: TASR/AP

Irán je jednou z kľúčových mocností v blízkovýchodnom regióne a očakávať, že sa vzdá svojich záujmov v Sýrii, by bolo "absolútne nerealistické". Po rokovaní s jordánskym kolegom Ajmánom Safadím to podľa agentúry AP povedal v stredu v Moskve šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov s tým, že regionálne mocnosti by mali o vzájomných problémoch diskutovať a vyjednať kompromis.

AP pripomenula, že Rusko a Irán poskytujú silám lojálnym sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi rozhodujúcu podporu a pomohli mu zvrátiť vývoj občianskeho konfliktu v krajine. Izrael dal ostatných mesiacoch opakovane najavo, že vojenskú prítomnosť Iránu v Sýrii nebude tolerovať. V tejto súvislosti podnikol niekoľko náletov na iránske ciele v Sýrii.

Putin: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou

Lavrov avizoval, že situáciu v južnej Sýrii, kde vládne sily spustili novú ofenzívu, prediskutujú prezidenti USA a Ruska, Donald Trump a Vladimir Putin, 16. júla na summite v Helsinkách. Šéf ruskej diplomacie hovoril taktiež o humanitárnej pomoci, ktorú by podľa jeho názoru mali všetci zainteresovaní medzinárodní hráči poskytovať bez snáh o spolitizovanie tejto záležitosti.

„Sme presvedčení, že všetci medzinárodní aktéri, ktorí majú takúto príležitosť, by mali poskytnúť pomoc pri riešení problémov v Sýrii bez toho, aby sa pokúšali túto pomoc spájať s nejakými politickými podmienkami,“ uviedol Lavrov, ktoré citovala aj agentúra TASS.

Rusko a Jordánsko sa podľa Lavrova zhodujú v potrebe poskytnúť humanitárnu pomoc a prijať opatrenia, ktoré uľahčia a rozšíria jej poskytovanie.

Lavrov sa stretne s Pompeom až po summite Putin-Trump

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu oznámil, že so svojím americkým náprotivkom Mikeom Pompeom sa stretne až po summite šéfa Kremľa Vladimira Putina a šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, ktorý sa uskutoční 16. júla v Helsinkách.

Kurz a Rúhání sa zhodli na potrebe zachovania jadrovej dohody s Iránom

„Včera (v utorok) mi Michael Pompeo telefonicky oznámil, že jeho program je veľmi plný a pred summitom sa nebudeme môcť stretnúť. Dohodli sme sa, že termín a miesto si zvolíme hneď po stretnutí našich prezidentov v Helsinkách, aby sme našli spôsoby na realizáciu cieľov, ktoré, dúfajme, budú na tomto summite stanovené,“ povedal Lavrov, ktorého citovala agentúra TASS.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína