Jednou vetou

Židovskí lídri sa zastali prezidenta obvineného z antisemitizmu

Rumunský prezident Klaus Iohannis

foto: TASR/AP

Poprední predstavitelia židovskej komunity sa v stredu zastali rumunského prezidenta Klausa Iohannisa, ktorého miestny politik Ilan Laufer obvinil z antisemitizmu po tom, čo ho odmietol vymenovať za ministra regionálneho rozvoja. Informovala o tom agentúra AP.

Iohannis odmietol utorok podporiť vymenovanie dvoch nových ministrov, konkrétne šéfov rezortov regionálneho rozvoja a dopravy, ktorých v rámci rozsiahlej reorganizácie vlády na zmienené posty nominovala v pondelok vládnuca Sociálnodemokratická strana (PSD).

Bývalý podnikateľ a rumunský žid Ilan Laufer, ktorého PSD navrhla na post ministra regionálneho rozvoja, vzápätí prezidenta obvinil z antisemitizmu.

Koalícia pod vedením USA zhodila na sýrsky Hadžín fosforové bomby

Riaditeľ archívu washingtonského Pamätného múzea holokaustu v USA Radu Ioanid označil takéto obvinenie pre agentúru AP za neopodstatnené. Iohannis podľa neho podporuje „bojom proti popieraniu holokaustu a antisemitizmu“ prácu židovskej komunity v Európe i Rumunsku.

Samotný rumunský prezident Laufera obvinil z toho, že takýto citlivý termín použil za účelom politického profitu. Od Lauferových slov sa v stredu večer verejne dištancoval aj samotný predseda PSD Liviu Dragnea.  Sociálni demokrati zbavili v pondelok funkcie šiestich svojich ministrov a na ich miesto dosadili nových.

Predsedníctvo PSD súhlasilo s výmenou ministrov dopravy, hospodárstva, práce, kultúry, rozvoja, športu. Dragneova stúpenkyňa Lia Olguta Vasilescuová, ktorá doposiaľ zastávala post ministerky práce, bola nominovaná za šéfku rezortu dopravy. Šéfovia ostatných rezortov, ktorí boli kritickí voči Dragneovi a jeho politike, museli kabinet opustiť.

Ešte pred očakávanou reorganizáciou vlády odstúpili zo svojich funkcií aj ďalší dvaja členovia PSD – rumunský minister obrany Mihai Fifor a líderka straníckej organizácie PSD v Bukurešti Gabriela Fireaová, ktorá však naďalej zastáva vo funkcii primátorky hlavného mesta. Obaja menovaní sú taktiež kritikmi Dragneu a svojou rezignáciou sa chceli vyhnúť avizovanému odvolaniu.

Babiš je postojom ČSSD k hlasovaniu o nedôvere vláde sklamaný

Rumunský prezident Iohannis, ktorý sa často stavia na stranu opozície, minulý týždeň vyjadril presvedčenie, že vláda premiérky Vioricy Dancilaovej nie je 1. januára 2019 pripravená na prevzatie polročného predsedníctva v Rade EÚ od Rakúska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia