Zimbabwiansky prezident uviedol do úradu nový kabinet so zmenami, aby upokojil ľudí

Zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa v pondelok 4. decembra 2017 slávnostne uviedol do úradu svoj kabinet v Harare

Foto: TASR/AP

Zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa v pondelok slávnostne uviedol do úradu svoj kabinet, v ktorého zložení ešte urobil na poslednú chvíľu niektoré zmeny - verejnosť totiž nahnevalo, že kreslá väčšinou pridelil vojenským lídrom.

„Došlo k zmenám, aby sa zaručil súlad s ústavou a uplatnili sa potreby v otázke pohlaví či demografie,“ povedal počas slávnosti v hlavnom meste Harare prezidentov tajomník Misheck Sibanda, ktorého citovala agentúra DPA.

Avšak niekoľko kľúčových portfólií zostáva pevne v rukách vysokopostavených predstaviteľov armády a vojnových veteránov, ktorí sa tiež zaslúžili o pokojný štátny prevrat v krajine. Jeho výsledkom bolo odstúpenie takmer 40 rokov vládnuceho prezidenta Roberta Mugabeho (93), ktorého v úrade v novembri vystriedal 75-ročný prezident Mnangagwa.

Bez členov opozičných strán

Súčasťou kabinetu nie sú žiadni členovia opozičných strán, v čo však mnohí obyvatelia Zimbabwe dúfali, keď Mnangagwa prevzal moc po Mugabem.

Líder vojnových veteránov Christopher Mutsvangwa, ktorý bol minulý týždeň vymenovaný na ministerstvo pre informácie, bol presunutý na iné miesto – prezidentovho osobitného poradcu.

Victor Matemadanda, generálny tajomník združenia vojnových veteránov, ktorý sa mal stať námestníkom ministra pre bezpečnosť, dostal inú funkciu, a to politického komisára vládnej strany Zanu-PF.

Mnangagwa vymenoval Petronellu Kagonyeovú za ministerku práce a sociálnych vecí, čím sa zvýšil počet žien v 21-člennom kabinete na štyri.

Kagonyeová vystriedala univerzitného profesora Clevera Nyathiho, ktorý bol vymenovaný za osobitného poradcu prezidentskej kancelárie pre národný mier a zmierenie.

Kabinet oznámený vo štvrtok prijala verejnosť s hnevom

Prezident tiež vymenoval za svojho osobitného poradcu pre zdravotne nespôsobilých Joshuu Malingu.

Mnangagwa tiež zrušil znovuvymenovanie Lazarusa Dokoru za ministra školstva; urobil to po kritike, že Dokora spôsobil v Zimbabwe rozklad vzdelávacieho systému.

Dokoru nahradil jeho námestník Paul Mavima. Nový prezident Mnangagwa pôvodne vymenoval kabinet vo štvrtok 30. novembra a na druhý deň ho oznámil verejnosti. Kabinet bol zložený zo stúpencov vládnucej strany, ako aj z osobností spojených s armádou, ktoré mu pomohli pri zosadení Mugabeho.

Nemal v nej zastúpenie ani jeden opozičný politik. Pritom zloženie novej vlády sa považovalo za prvú skúšku toho, či Mnangagwa, dlhoročný spojenec Mugabeho, vystúpil z jeho tieňa. Verejnosť zareagovala na oznam o zložení vlády hnevom.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii