Zmrzačený plukovník chcel pred 75 rokmi zavraždiť Hitlera a zachrániť Nemecko

Stauffenberg úprimne veril v národný socializmus a vojenskú náturu Tretej ríše

autorská koláž hlavne.sk, Wikipedia, WDR

Pred 75 rokmi explodovala výbušnina, ktorá mala ukončiť dlhé obdobie vlády Adolfa Hitlera a zachrániť ríšu pred blížiacou sa katastrofou. Claus von Stauffenberg, autor atentátu, však netúžil spolu s Hitlerom ukončiť aj národný socializmus. Práve naopak. Veril, že Nemecko môže z vojny stále vyjsť víťazne.

Deň D bol pred 75 rokmi. Na plážach Normandie bojovali aj Česi a Slováci

Wolfsschanze (Vlčia hradba) bola nedobytná pevnosť, komplex bunkrov a budov, ktoré slúžili ako jedno z hlavných stanovíšť nemeckého Vodcu Adolfa Hitlera. Dvadsiateho júla 1944 na územie Vlčej hradby vstúpil plukovník Stauffenberg. Veterán, hlboko veriaci katolík, šľachtic ovenčený vojnovými vyznamenaniami. V kufríku niesol dve výbušniny. Jeho cieľom bolo zavraždiť Adolfa Hitlera.

Kto zosadí Trumpa? Demokratickým debatám dominovali ženy a progresívci

O pol jednej miestneho času mala začať konferencia nemeckých dôstojníkov. Claus von Stauffenberg sa ospravedlnil a odobral na toaletu. Tu vytiahol z kufríku obe bomby a pokúsil sa ich aktivovať. Proces bol náročný a vyžadoval si značné úsilie. Prácu sťažoval fakt, že Stauffenberg prišiel v štyridsiatom treťom o ľavé oko, pravú ruku a dva prsty na ľavej ruke. Toho času velil nacistickým jednotkám v Tunisku. Kolónu áut, v ktorej sa viezol, zasiahlo bombardovanie.

Chýba vám Hra o tróny? Vyskúšajte namiesto nej týchto 5 seriálov

Plukovník Claus von Stauffenberg. | foto: commons.wikimedia.org

Teraz alebo nikdy

Ozvalo sa klopanie na dvere. Stauffenberga vyrušil strážnik. Upozorňoval ho na začiatok jednania. Stauffenberg musel jednať. Druhú bombu už nestíhal aktivovať. Odovzdal ju svojmu spoločníkovi Wernerovi von Haeftenovi. Naopak výbušninu, ktorá pomaly ale isto smerovala k detonácii, vložil naspäť do kufríka. Nebolo cesty späť. Claus von Stauffenberg sa vrátil do miestnosti, v ktorej prebiehalo rokovanie medzi Hitlerom a dvadsiatimi nemeckými dôstojníkmi.

Káčer Donald ako nacista? Známa postavička oslávila 85 rokov

Bomba bola nastražená v tesnej blízkosti Vodcu. Zazvonil telefón. Ktosi si žiadal Stauffenbergovu okamžitú prítomnosť. Všetko bolo súčasťou plánu. Plukovník sa opäť ospravedlnil a opustil budovu. Výbuch. Bolo presne 12:42. Stauffenberg a Haeften oklamali strážnikov a opustili Vlčiu hradbu.

Neuveriteľný život Charlieho Chaplina – sklamal Hitlera aj Američanov

Miestnosť po výbuchu. | foto: commons.wikimedia.org

Čoskoro nastúpili do lietadla a leteli do Berlína v úmysle aktivovať Operáciu Valkýra – tajný plán skupiny nemeckých dôstojníkov. Ak by vyšiel, znamenalo by to, že po Hitlerovej smrti prevezmú kontrolu nad Ríšou členovia odboja. Himmler a Goebbels by skončili vo väzení. Stauffenberg by sa pokúsil uzavrieť mier so Spojencami, ukončiť vojnu na západnom fronte a pokračovať v expanzii len na východ. Lenže Hitler prežil.

Euroskeptik a populista. Kto je Kollárov spojenec Matteo Salvini?

Predpokladá sa, že plukovník Heinz Brandt zasunul kufrík s výbušninou za nohu konferenčného stola. Hutné drevo pohltilo časť explózie a znemožnilo úspech atentátu. Miestnosť bola zdemolovaná, väčšina osadenstva prežila s menšími či väčšími zraneniami. Mnohým vrátane Hitlera popraskali ušné bubienky. Lenže Vodca prežil.

Zachránil stovky Čechov a Slovákov. Sir Nicholas Winton by sa dožil 110 rokov!

Nemci kontrolujú miesto činu. | foto: commons.wikimedia.org

Hlas v rádiu

Komunikácia bola v tej dobe komplikovanejšia ako dnes. Mnohí odbojári sa dopočuli, že atentát prebehol úspešne a začali konať, akoby bola Operácia Valkýra skutočne spustená. Stauffenberg vyzýval svojich druhov k vojenskému puču. Netrvalo však dlho, kým sa Hitler osobne ozval v rádiu a ukončil tak akékoľvek špekulácie o jeho prípadnej smrti. Stauffenberg a ďalší spolukonšpirátori boli zatknutí a narýchlo popravení. Plukovníkove posledné slová zneli „Es lebe das heilige Deutschland!“ teda „Nech žije sväté Nemecko“. Iní počuli „es lebe das geheime Deuschland“. „Nech žije tajné Nemecko!“

Bitku proti fašizmu sme pred 74 rokmi vyhrali, ale vojna pokračuje inak

Hitlerove nohavice po atentáte. | foto: commons.wikimedia.org

Stauffenberg úprimne veril v národný socializmus a vojenskú náturu Tretej ríše. Neplánoval ukončiť nacizmus, ale opätovne vniesť do systému poriadok. Túžil ukončiť korupciu a nahradiť nekompetentných ideológov novými, šikovnejšími ľuďmi. História na neho nepamätá ako na hrdinu, ktorý vždy stál na strane dobra. Jeho príbeh nie je čierny ani biely. Je ľudský a je dokonalým odrazom komplexnej a komplikovanej doby, v ktorej Claus von Stauffenberg žil.

Klimatológ Lapin: Jún bol rekordne horúci, očakávame ďalšie otepľovanie klímy

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke