Jednou vetou

Známy ruský politológ odchádza z MGIMO; uvádza, že z politických dôvodov

Ruský politický analytik a vysokoškolský pedagóg Valerij Solovej

foto: facebook.com

Ruský politický analytik a vysokoškolský pedagóg Valerij Solovej ukončil pracovný pomer v Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO). Stalo sa tak na jeho vlastnú žiadosť, ale z politických dôvodov. Napísal to na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook.

„Inštitút už z politických dôvodov nechce so mnou spolupracovať. Chápem to a akceptujem,“ uviedol Solovej podľa denníka Novaja gazeta. Solovej ďalej napísal, že uvíta, ak ho odteraz už nikto nebude žiadnym spôsobom spájať s MGIMO. Dodal, že s kolegami sa rozchádza nerád a rovnako nerád opúšťa aj svojich študentov.

Informoval, že v najbližšom čase sa chce venovať písaniu knihy na žiadosť „veľkého európskeho vydavateľstva“. Návrat k učeniu už nemá v pláne.

Rusko označilo obvinenia v súvislosti s letom MH17 za „nepodložené“

Ešte v máji šéfredaktor rozhlasovej stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov na svojom kanáli informoval, že MGIMO sa na základe žiadosti ministerstva zahraničných vecí rozhodol neobnoviť zmluvu so Solovejom.

Solovej pracoval v MGIMO 11 rokov. Internetová stránka univerzity uvádza, že bol profesorom na katedre reklamy a styku s verejnosťou. Vyučoval tam kurzy o PR a reklame v politike, základy informačnej vojny a manipulácie s médiami, ako aj základy vládnej politiky v informačnej sfére.

Solovej bol vo svojich verejných vystúpeniach, článkoch a komentároch veľmi kritický k súčasnému vedeniu Ruska. Na margo toho nedávno uviedol, že „v Rusku je ľahké a príjemné hovoriť pravdu, ak ste ochotní za to zaplatiť“.

Novinár Golunov cez víkend vypovedal ako svedok v kauze, v ktorej bol obvinený

Vedenie MGIMO podľa správy ruskej redakcie britskej stanice BBC uviedlo, že s výpoveďou politológa Soloveja nemá nič spoločné, keďže jej podanie bolo „jeho rozhodnutím“.

Vedenie MGIMO spresnilo, že Solovejovi sa skončila platnosť pracovnej zmluvy a z inštitútu odišiel na vlastnú žiadosť. „My sme toto jeho rozhodnutie akceptovali,“ dodal MGIMO, ktorý odmietol komentovať „politické dôvody“ politológovho odchodu. „Každý má svoj názor,“ dodala tlačová služba MGIMO.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia