Jednou vetou

Zo slovenských členov EPP len KDH podporuje pozastavenie členstva strany Fidesz

Europoslanec Ivan Štefanec

foto: facebook

Európska ľudová strana (EPP) bude v stredu popoludní v Európskom parlamente (EP) v Bruseli rozhodovať o pokračovaní členstva maďarskej vládnej strany Fidesz v radoch tejto najväčšej politickej rodiny v Európe. Zo šiestich slovenských europoslancov v EPP sú za pozastavenie členstva iba dvaja.

Hlasovať o osude Fideszu bude Ivan Štefanec (KDH), ktorý je vedúcim slovenskej delegácie EPP v europarlamente a šéfom platformy SME Europe. Pre TASR uviedol, že Kresťanskodemokratické hnutie v stredu podporí pozastavenie členstva Fideszu v Európskej ľudovej strane. Poslanec, ktorý je členom predsedníctva KDH, tento postoj zdôvodnil nerešpektovaním demokratických hodnôt, na ktorých je EPP postavená, a tiež obmedzovaním médií a akademických slobôd v Maďarsku.

FOTO: Poľovačka na voličov? Anna Záborská si odbehla z Bruselu do Bratislavy

Zdôraznil, že zmrazenie členstva v najväčšej európskej politickej rodine by malo byť pre maďarského premiéra varovaním, aby prehodnotil svoju doterajšiu politiku, ktorou porušuje pravidlá EPP a šíri nenávisť v maďarskej spoločnosti.

„Orbán vytvoril systém, ktorý umožňuje masívne rozkrádanie európskych zdrojov a potláča slobodu tlače a médií. Zatvoril Stredoeurópsku univerzitu a rozpútava šírenie nenávisti. Európska ľudová strana je postavená na myšlienkach kresťanstva, slobody a demokracie. Kroky jeho vlády sa protivia všetkým trom týmto pilierom,“ spresnil Štefanec.

Maďarský politológ: Odchod Fideszu z EPP je nereálny

Dodal, že Orbán mal niekoľkokrát možnosť, aby svoju politiku na pôde EPP vysvetlil, „no dočkali sme sa len ďalšej arogancie a demagógie“. Štefanec spresnil, že pozastavenie členstva je jasným signálom, že EPP takúto politiku nestrpí. „Ako slovenskí kresťanskí demokrati zároveň upozorňujeme na nebezpečný šovinizmus a nacionalizmus, ktorý Orbán šíri a ktorý môže byť skôr či neskôr namierený aj proti Slovensku,“ upozornil poslanec.

Miroslav Mikolášik (KDH) je proti „zákroku“ ľudovcov voči Fideszu. Priznal, že nie je Orbánovým sympatizantom, ale v EPP sú aj „väčší hriešnici“ s dôvodom na vylúčenie. Snahu vylúčiť Fidesz považuje za prehnanú, za „pranierovanie“ najmä zo strany členov zo severských krajín, ktorí nemajú cit pre strednú Európu. Upozornil, že Orbánova strana je legitímne zvolená a má ústavnú väčšinu, čo neplatí pre žiadnu zo strán z rodiny EPP nikde inde v Európe.

Weber sa stretne s Orbánom v Budapešti, bilbordy s Junckerom dali prekryť

V reakcii na nadchádzajúce stretnutie Európskej ľudovej strany europoslanec Eduard Kukan (nezávislý), upozornil, že Orbánova politika dostáva Maďarsko v rámci EÚ do čoraz väčšej izolácie. „Problémom nie je otázka migračnej politiky či otázka kompetencií EÚ vo vzťahu k Maďarsku. Problémom je postoj Orbána a Fideszu k rešpektovaniu kresťanskodemokratických hodnôt a základných noriem slušnosti. Rozumiem preto postoju mojich kolegov, ktorí volajú po vylúčení Fideszu z Európskej ľudovej strany,“ uviedol Kukan.

Bývalý šéf slovenskej diplomacie, ktorý v roku 2013 zaloboval, aby sa štvrtou slovenskou stranou v EPP stal Most-Híd (po SDKÚ, KDH a SMK), upozornil, že predošlé prešľapy, ako aj nedávna reklamná kampaň, ktorú Orban viedol proti Európskej komisii a jej predsedovi Jeanovi-Claudovi Junckerovi, „prekročili hranicu akceptovania v spoločnosti európskych ľudových strán“. „Otázka členstva Fideszu v EPP by sa preto mala riešiť principiálne,“ odkázal.

Berlusconi Orbána ubezpečil, že jeho strana nepodporí vylúčenie Fideszu z EPP

József Nagy (Most-Híd) upozornil, že súhlasí so stanoviskom svojej strany, podľa ktorého treba rokovať a „nepodliehať politickému tlaku ľavice“. Dodal, že prípadné vylučovanie Fideszu sa malo riešiť skôr, a nie teraz pred eurovoľbami.

Pál Csáky (SMK) odkázal, že treba hlasovať proti vylúčeniu Fideszu z EPP, v čom súhlasí s vyhlásením predsedu strany Józsefa Menyhárta, ktorý dal najavo, že delegácia Strany maďarskej komunity na politickom zhromaždení v Bruseli nepodporí návrh na vylúčenie alebo zmrazenie členstva Fideszu v EPP.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google