Jednou vetou

Zo súboja o lídra konzervatívcov odstúpil minister Matt Hancock

Vlajka Veľkej Británie.

Foto: pixabay.com

Zo súboja o post nového lídra Konzervatívnej strany, ktorý sa stane aj britským premiérom, odstúpil v piatok minister zdravotníctva Matt Hancock. V súboji tak zostalo už len šesť uchádzačov, informovala televízia Sky News.

Hancock svoje rozhodnutie oznámil po štvrtkovom prvom kole hlasovania konzervatívnych poslancov, v ktorom s veľkým náskokom zvíťazil exminister zahraničných vecí Boris Johnson. Do druhého kola Hancock postúpil ako šiesty zo siedmich kandidátov, ktorí dostali najmenej 17 poslaneckých hlasov. Zvyšní traja — vrátane oboch žien — zo súboja vypadli. Budúci britský premiér bude teda určite muž.

Za víťazného Johnsona hlasovalo 114 konzervatívcov v Dolnej snemovni britského parlamentu. Druhý skončil minister zahraničných vecí Jeremy Hunt (43 hlasov) a na treťom minister životného prostredia Michael Gove (37 hlasov). Matta Hancocka podporilo 20 straníckych kolegov. „(Konzervatívna) strana pochopiteľne hľadá kandidáta pre špecifické okolnosti, v ktorých sa momentálne nachádzame,“ uviedol Hancock vo vyhlásení.

Pellegrini sa na úrade vlády stretol so šéfom Európskej rady Tuskom

Podľa vlastných slov sa zatiaľ nerozhodol, koho zo zvyšných kandidátov podporí. V ďalších dňoch chce preto hovoriť o možných hodnotových prienikoch so všetkými zvyšnými uchádzačmi, ktorí sa usilujú nahradiť na čele strany a vlády odchádzajúcu premiérku Theresu Mayovú.

Hlavnou otázkou, ktorú bude musieť riešiť nový líder konzervatívcov, bude súčasný pat okolo opakovane odkladaného brexitu. Podľa pozorovateľov sa Mayovej nástupca môže ocitnúť v podobne neriešiteľnej situácii ako odchádzajúca premiérka, ktorej sa nepodarilo presadiť ňou dosiahnutú dohodu o brexite.

Konzervatívni poslanci v sérii hlasovaní, ktoré zavŕšia 20. júna, vyberú dvojicu „finalistov“. O nich bude následne hlasovať poštou vyše 160.000 členov Konzervatívnej strany. Meno Mayovej nástupcu by mohlo byť oznámené už deň po skončení tohto hlasovania, teda 23. júla.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia