Jednou vetou

Zo zariadenia v južnom Mexiku ušiel rekordný počet migrantov

Ilustračné foto

TASR/AP

Najmenej 1300 prevažne kubánskych migrantov utieklo vo štvrtok z imigračného záchytného zariadenia v oblasti južnej mexickej hranice. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide o najhromadnejší útek migrantov v ostatnej histórii.

 Podľa mexického Národného imigračného inštitútu sa 700 Kubáncov už dobrovoľne vrátilo späť, pričom 600 ďalších je stále nezvestných. Pracovníci zariadenia neboli ozbrojení a na mieste nedošlo ku konfrontácii, dodal úrad vo štvrtkovom vyjadrení.

V Lamanšskom prielive zadržali 36 migrantov smerujúcich do Británie

Do zadržiavacieho zariadenia pre migrantov neskôr dorazili posily príslušníkov federálnej polície so štítmi, aby pomohli kontrolovať situáciu. Pred preplneným strediskom sa zišli Kubánci a sťažovali sa, že ich blízki, ktorých držia dnu, tam žijú v nehygienických podmienkach.

Agentúra AP napísala, že útek migrantov je pre mexickú vládu zahanbujúci. V ten istý deň totiž toto zariadenie navštívil najvyšší mexický predstaviteľ pre ľudské práva, aby preveril tamojšie podmienky. Zariadenie svoju kapacitu udáva na necelých 1000 ľudí. Podľa AP je útek 1300 migrantov dôkazom výrazného preťaženia zariadenia.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných