Jednou vetou

Zomrel Alexandr Tiziakov, jeden z osnovateľov prevratu v ZSSR z roku 1991

Aleksandr Tizyakov

foto: TASR/AP

Člen Štátneho výboru pre výnimočný stav (GKČP), ktorý sa pokúsil v roku 1991 prevziať moc v rozpadávajúcom sa bývalom Sovietskom zväze (ZSSR), zomrel v Jekaterinburgu.

Miestne úrady v pondelok potvrdili, že Alexandr Tiziakov, bývalý šéf združenia štátnych podnikov, zomrel vo veku 92 rokov. Príčina smrti ani presný čas úmrtia neboli zverejnené, informuje stanica Slobodná Európa.

Tiziakov bol členom skupiny ôsmich sovietskych činiteľov, ktorí v auguste 1991 uvrhli bývalého sovietskeho lídra Michaila Gorbačova do domáceho väzenia.

Zomrela prvá dáma slovenského muzikálu Gizela Veclová

Skupina sa vyhlásila za dočasnú vládu – Štátny výbor pre výnimočný stav. V skupine sa nachádzali traja ďalší vysoko postavení sovietski politickí a vojenskí predstavitelia.

Jeden člen tejto skupiny, sovietsky minister vnútra Boris Pugo, spáchal krátko po potlačení tohto povstania samovraždu. Ďalším bola vo februári 1994 udelená amnestia, čím sa skončila 14-mesačný súdny proces, v ktorom boli členovia skupiny vojenským úsekom najvyššieho súdu obvinení z velezrady.

Vo veku 85 rokov zomrel český herec Luděk Munzar

Neskôr v postkomunistickom Rusku zohrali rozličné úlohy v politike, ako aj v súkromnom sektore.
Vodca skupiny Gennadij Janajev, ktorý sa v danom čase vyhlásil za dočasného prezidenta ZSSR, zomrel v septembri 2010 v Moskve vo veku 72 rokov.

V súčasnosti žijú iba dvaja členovia GKČP – 94-ročný Dmitrij Jazov, ktorý bol v roku 1991 ministrom obrany Sovietskeho zväzu, a 86-ročný Oleg Baklanov, ktorý bol vtedy podpredsedom prezidentského obranného výboru.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia