Jednou vetou

Zomrel zosadený islamistický prezident Mursí, skolaboval na súde

Muhammad Mursí

foto: TASR/AP

Vo veku 67 rokov zomrel v pondelok počas súdneho pojednávania bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí. Informovala o tom agentúra AFP.

aktualizované: 18:33

Podľa egyptskej štátnej televízie Mursí skolaboval počas pojednávania súdu, pred ktorým sa zodpovedal z obvinení zo špionáže. Previezli ho do nemocnice v Káhire, kde zomrel.

„Hovoril pred súdom 20 minút, potom sa veľmi rozrušil a odpadol. Rýchlo ho previezli do nemocnice, kde neskôr zomrel,“ povedal pre AFP zdroj z egyptskej justície.

Egyptský vojenský súd poslal do väzenia 296 ľudí pre obvinenia z terorizmu

V roku 2012 vyhral Muhammad Mursí za podpory organizácie Moslimské bratstvo prvé demokratické prezidentské voľby v Egypte po páde autoritárskeho režimu Husního Mubaraka. Po vlne protivládnych demonštrácií v lete roku 2013 však Mursího zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí.

Mursí si vo väzení odpykával 20 rokov väzenia, na ktoré bol odsúdený v súvislosti s násilným potlačením demonštrácií z roku 2012, keď časť obyvateľov Egypta protestovala proti islamizácii verejného života a politiky v krajine. Okrem toho dostal ďalších 25 rokov za to, že sa ako prezident dopustil vyzradenia štátneho tajomstva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia