Jednou vetou

Zomrel legendárny letecký konštruktér Genrich Novožilov

Ilustračné foto

foto: TASR

Bývalý šéfkonštruktér sovietskeho výrobcu lietadiel typu iliušin Genrich Novožilov zomrel v nedeľu vo veku 93 rokov.

Informovala o tom v pondelok stanica Slobodná Európa s odvolaním sa na bývalého riaditeľa danej spoločnosti Alexeja Rogozina, ktorý úmrtie bez ďalších detailov oznámil na sociálnych sieťach.

Novožilov zohral kľúčovú úlohu pri vývoji dopravných lietadiel Il-14, Il-18, Il-62, Il-76, Il-86, Il-96 a Il-114. Špeciálne upravená verzia Il-96 slúži ako oficiálne lietadlo ruského prezidenta Vladimira Putina. Spolupracoval aj na vývoji bojového lietadla Il-40 či bombardérov Il-46 a Il-54.

Putin má záujem o mostný projekt spájajúci Rusko a KĽDR

Novožilov sa narodil v roku 1925 v Moskve a pre spoločnosť Iliušin začal pracovať v roku 1949. V roku 1970 ho vymenovali za šéfkonštruktéra a riaditeľa spoločnosti Iliušin.

Bol členom sovietskej aj ruskej akadémie vied. V roku 1986 sa stal členom Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. Bol držiteľom množstva vládnych ocenení vrátane dvoch cien Hrdina socialistickej práce.

Trump radí: Boeing by mal opraviť lietadlá typu 737 MAX a potom ich premenovať

Novožilov bol tiež jedným z iniciátorov Medzinárodného letecko-kozmického salónu (MAKS) – aeroshow, ktorá sa koná každé dva roky na letisku Žukovskij pri Moskve.

Pohreb sa podľa tlačovej agentúry RIA Novosti uskutoční 2. alebo 3. mája.

Môže vás zaujímať

ŠPANIELSKO: Za deň zomrelo 932 pacientov s COVID-19