Jednou vetou

Zomrel legendárny letecký konštruktér Genrich Novožilov

Ilustračné foto

foto: TASR

Bývalý šéfkonštruktér sovietskeho výrobcu lietadiel typu iliušin Genrich Novožilov zomrel v nedeľu vo veku 93 rokov.

Informovala o tom v pondelok stanica Slobodná Európa s odvolaním sa na bývalého riaditeľa danej spoločnosti Alexeja Rogozina, ktorý úmrtie bez ďalších detailov oznámil na sociálnych sieťach.

Novožilov zohral kľúčovú úlohu pri vývoji dopravných lietadiel Il-14, Il-18, Il-62, Il-76, Il-86, Il-96 a Il-114. Špeciálne upravená verzia Il-96 slúži ako oficiálne lietadlo ruského prezidenta Vladimira Putina. Spolupracoval aj na vývoji bojového lietadla Il-40 či bombardérov Il-46 a Il-54.

Putin má záujem o mostný projekt spájajúci Rusko a KĽDR

Novožilov sa narodil v roku 1925 v Moskve a pre spoločnosť Iliušin začal pracovať v roku 1949. V roku 1970 ho vymenovali za šéfkonštruktéra a riaditeľa spoločnosti Iliušin.

Bol členom sovietskej aj ruskej akadémie vied. V roku 1986 sa stal členom Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. Bol držiteľom množstva vládnych ocenení vrátane dvoch cien Hrdina socialistickej práce.

Trump radí: Boeing by mal opraviť lietadlá typu 737 MAX a potom ich premenovať

Novožilov bol tiež jedným z iniciátorov Medzinárodného letecko-kozmického salónu (MAKS) – aeroshow, ktorá sa koná každé dva roky na letisku Žukovskij pri Moskve.

Pohreb sa podľa tlačovej agentúry RIA Novosti uskutoční 2. alebo 3. mája.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse