Zomrel posledný rumunský kráľ Michal prvý

Na archívnej snímke z 8. novembra 2013 bývalý rumunský kráľ Michal máva stúpencom pri príležitosti svojich menín v Bukurešti. Vo veku 96 rokov zomrel 5. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Vo veku 96 rokov zomrel v utorok v švajčiarskom meste Aubonne bývalý rumunský kráľ Michal I., ktorý vládol svojej krajine počas druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra AP.

Michal I. bol jedným z mála žijúcich vodcov z daného obdobia. Jeho rodinní príslušníci vlani vyhlásili, že bývalý monarcha trpí leukémiou a ďalším druhom rakovinového ochorenia. V ostatnom čase sa stiahol z verejného života a všetky svoje povinnosti delegoval na svoju najstaršiu dcéru Margaretu.

Pravnuk britskej kráľovnej Viktórie

Michal I., pravnuk britskej kráľovnej Viktórie, sa po prvý raz ujal trónu v roku 1927 ako šesťročný po tom, ako jeho otec Karol II. utiekol s milenkou a vzdal sa svojich práv na trón. Vládol však len tri roky. Znovu sa stal kráľom v roku 1940, keď Karol II. opätovne abdikoval.

Druhýkrát Michal I. vládol do roku 1947, keď ho komunisti prinútili odstúpiť a odísť do švajčiarskeho exilu. Vlasť navštívil až po páde totalitného režimu v roku 1989.

Jeho manželka, kráľovná Anna, zomrela vlani vo veku 92 rokov. Panovnícky pár mal spolu päť dcér. Michal I. pochádzal z dynastie Hohenzollernovcov-Sigmaringenovcov. V exile pracoval ako farmár, pilot, podnikateľ a maklér.

Môže vás zaujímať

Medzi obeťami streľby v Ostrave sú aj dvaja príslušníci väzenskej služby