Zomrela Linda Brownová, prispela k zrušeniu rasovej segregácie na školách

Na nedatovanej snímke je Linda Brownová. Vo veku 75 rokov zomrela v nedeľu Linda Brownová, ktorá bola ešte ako dievča v centre prípadu vedúceho k prelomovému rozhodnutiu Najvyššieho súdu USA o zrušení rasovej segregácie v školách.

Foto: TASR/AP

Vo veku 75 rokov zomrela v nedeľu Linda Brownová, ktorá bola ešte ako dievča v centre prípadu vedúceho k prelomovému rozhodnutiu Najvyššieho súdu USA o zrušení rasovej segregácie v školách. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Ako Afroameričanku ju odmietli v roku 1951 zapísať na belošskú základnú školu v meste Topeka v štáte Kansas. Jej otec sa spolu s ďalšími černošskými rodinami obrátili na súd s tým, že ide o porušovanie občianskych práv Afroameričanov. Neskôr sa k nim pridali aj rodiny z iných štátov USA a 17. mája 1954 najvyšší súd rozhodol, že oddeľovanie černošských a belošských detí je protiústavné. Toto rozhodnutie sa stretlo s odporom a k zmene nedošlo všade okamžite. Miestne úrady v niektorých štátoch sa nechceli prispôsobiť, pripomína spravodajská stanica BBC.

Linda Brownová hovorila v dospelosti o ťažkostiach spojených s tým, že už v detstve bola v centre pozornosti celého štátu, ale aj neskôr v živote pokračovala v boji proti segregácii v amerických školách.

Môže vás zaujímať

Venezuelu zvolili za nového člena Rady OSN pre ľudské práva