Jednou vetou

Zomrela žena, ktorá sa v Česku nakazila západonílskou horúčkou

Ilustračné foto

pixabay.com

Zomrel prvý človek, ktorý sa na území Českej republiky nakazil západonílskou horúčkou. Ide o 72-ročnú ženu, ktorá počas inkubačnej doby preukázateľne nebola v zahraničí. Televízii Nova túto správu vo štvrtok potvrdil námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula. Podľa hygienikov zomrela žena z južnej Moravy v auguste v nemocnici. Mala však aj ďalšie vážne zdravotné problémy.

„Podľa všetkých zistených skutočností ide o ženu ročník 1946, podľa testov, ktoré boli vykonané, ide skutočne o západonílsku horúčku,“ uviedol Prymula. „Ten človek pochádza z južnej Moravy, býva tam, a v inkubačnej dobe, ktorá je 3-14 dní, nenavštívil žiadnu endemickú oblasť. Tým pádom mohlo dôjsť k nákaze len na našom území,“ doplnil český epidemiológ Rastislav Maďar.

V Česku sa nakazil prvý človek západonílskou horúčkou

Na západonílsku horúčku, ktorú prenášajú komáre, liečili českí lekári za posledných 11 rokov štyroch pacientov. Traja si ju doviezli zo zahraničia a dokázali sa vyliečiť. Štvrtá pacientka sa nakazila zrejme priamo v Česku a v auguste zomrela. Staršiu ženu pritom sužovali aj ďalšie chronické choroby.

Nákaza sa do ČR dostala pravdepodobne zo severného Rakúska, uvádza ďalej Nova na svojej webstránke.
Západonílska horúčka je nebezpečná hlavne pre malé deti a tehotné ženy. Ďalší tohtoročný prípad smrteľnej horúčky sa objavil v Česku začiatkom septembra. Pacienta, ktorý sa s horúčkou vrátil z Grécka, hospitalizovali v jednej z pražských nemocníc. Jeho stav sa postupne zlepšoval.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia