Jednou vetou

Zomrela žena, ktorá zverejnila aféru Clintona s Lewinskou

Bývalý americký prezident Bill Clinton prichádza na rozlúčku so zosnulým francúzskym exprezidentom Jacquom Chiracom do Katedrály sv. Sulpícia v Paríži 30. septembra 2019.

FOTO TASR/AP

Sexuálny škandál vtedajšieho šéfa Bieleho domu tvrdo zasiahol a takmer ho pripravil o úrad.

Vo veku 70 rokov zomrela Linda Trippová, ktorá bola ústrednou postavou stojacou za zverejnením sexuálnej aféry medzi bývalým americkým prezidentom Billom Clintonom a niekdajšou stážistkou v Bielom dome Monicou Lewinskou. Podľahla rakovine pankreasu, uviedla jej rodina pre americké médiá.

Trippová pracovala pre americké ministerstvo obrany, kde sa s o 24 rokov mladšou Lewinskou spriatelila. Dozvedela sa od nej, že mala sexuálny pomer s prezidentom a v roku 1997 si začala spoločné telefonické rozhovory tajne nahrávať.

Nahrávky následne odovzdala špeciálnemu prokurátorovi Kennethovi Starrovi, čo viedlo k rozsiahlemu vyšetrovaniu. Prezradila tiež, že Lewinská vlastní modré šaty, na ktorých sa nachádzajú „dôkazy“ pomeru s prezidentom.

Sexuálny škandál vtedajšieho šéfa Bieleho domu tvrdo zasiahol a takmer ho pripravil o úrad. Viedol dokonca k procesu impeachmentu, ktorý ale Clinton nakoniec ustál.

Trippová trvala na tom, že citlivé informácie zverejnila z dôvodu „patriotizmu“, kritici ju však obviňovali, že zradila Lewinskej priateľstvo a snažila sa podkopať prezidentský úrad. V reakcii na správy, že je Trippová blízko smrti, Lewinská na Twitteri napísala, že „bez ohľadu na minulosť“ dúfa v jej uzdravenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia