Jednou vetou

Zosadeného prezidenta Bašíra previezli do väzenia

Umar Bašír

Foto: TASR/AP

Zosadeného sudánskeho prezidenta Umara Bašíra previezli v utorok neskoro večer do väzenia Kúbar v hlavnom meste Chartúm. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje z jeho rodiny.

Podľa sudánskych zdrojov Bašíra po jeho minulotýždňovom zosadení držali stráženého v prezidentskej rezidencii.
Sudánska armáda zosadila a zatkla dlhoročného prezidenta 11. apríla po niekoľkých mesiacoch masových protestov.

Pápež povzbudil juhosudánskych lídrov a kľačal pred prezidentom

Vedenie krajiny prevzala vojenská rada, pričom armáda vyhlasovala, že nejde o prevrat. Do čela rady bol vymenovaný minister obrany Awad ibn Auf, považovaný za osobu blízku Bašírovi, už nasledujúci deň však odstúpil, čo vyvolalo ďalšie masové oslavy v uliciach hlavného mesta Chartúm.

Sudánski generáli teraz vyjednávajú s opozíciou o vytvorení prechodnej vlády. Pred ústredím ozbrojených síl v Chartúme medzitým pokračuje okupačný protest. Demonštranti požadujú, aby vojenskí lídri „okamžite“ odovzdali moc občianskej vláde, ktorá vydá Bašíra spravodlivosti.

Spojené štáty neodstránia Sudán zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus

Spojené štáty zatiaľ neodstránia Sudán zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus. Urobia tak len v prípade, keby sa zmenilo vedenie a politika tamojšej vlády, informovala v stredu agentúra Reuters.

„Budeme ochotní zvážiť odstránenie Sudánu zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus, ak dôjde k výraznej zmene vo vedení a politike krajiny,“ uviedol pre Reuters nemenovaný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí USA.

Egypt a Turecko vyjadrili podporu Sudánu, Británia vyzvala na rýchlu zmenu

Zároveň apeloval na pokojnú politickú transformáciu v Sudáne a na rešpektovanie vôle tamojšieho obyvateľstva.
Sudánska armáda po niekoľkých mesiacoch masových protestov 11. apríla zosadila a zatkla dlhoročného prezidenta Umara Bašíra. Sudánski generáli teraz vyjednávajú s opozíciou o vytvorení prechodnej vlády.

V Chartúme naďalej pokračujú protesty, ktorých účastníci požadujú, aby vojenskí lídri „okamžite“ odovzdali moc civilnej vláde, ktorá vydá Bašíra spravodlivosti.

Odstúpil šéf sudánskej tajnej služby Saláh Guš

Sudán sa nachádza na americkom zozname krajín podporujúcich terorizmus od roku 1993, čo má pre ekonomiku tejto krajiny na severovýchode Afriky negatívne dôsledky.

V roku 2017 Washington zrušil 20 rokov trvajúce obchodné embargo voči Sudánu a začal s vládou v Chartúme rokovať o normalizácii vzťahov, ktorá by zahŕňala aj odstránenie zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus. Americká vláda však tieto rozhovory po minulotýždňovom vojenskom prevrate v Sudáne pozastavila.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných