Jednou vetou

Zosnulého exprezidenta Busha previezli z Texasu do Marylandu

George Herbert Walker Bush

foto: TASR/AP

Rakvu s telom zosnulého exprezidenta Spojených štátov Georgea H. W. Busha previezli v pondelok letecky z texaského Houstonu na Andrewsovu spojenú základňu v štáte Maryland.

Na leteckú základňu pri Washingtone previezli telo 41. prezidenta USA prezidentským Boeingom 747. Prezidentský špeciál, známy ako Air Force One, poskytol na prevoz rakvy súčasný šéf Bieleho domu Donald Trump, ktorý to označil za „osobitný hold“ bývalému prezidentovi.

Rakvu s Bushovým telom bude sprevádzať aj jeho asistenčný pes Sully

Po príchode do hlavného mesta vystavia rakvu s Bushovými telesnými pozostatkami až do stredajšieho rána v rotunde Kapitolu. Stredu vyhlásili za deň národného smútku.

Štátny pohreb, na ktorom by sa okrem mnohých iných hostí mal zúčastniť aj prezident Trump s prvou dámou Melaniou Trumpovou, sa uskutoční v stredu ráno v Národnej katedrále vo Washingtone.

Po oficiálnej ceremónii prepravia Bushovo telo letecky späť do Houstonu, kde ho vystavia až do štvrtka v Episkopálnom kostole sv. Martina, v ktorom sa Bush starší a jeho manželka Barbara často zúčastňovali na bohoslužbách.

Trump žiada pre svojho bývalého právnika dlhoročný trest väzenia

Tu sa v piatok bude konať súkromná smútočná bohoslužba, na ktorú pozvali približne 1200 hostí. Telo exprezidenta po nej prevezú vlakom zafarbeným ako lietadlo Air Force One do približne 130 kilometrov vzdialeného mesta College Station, ktoré je domovom Prezidentskej knižnice a múzea Georgea Busha. Na pozemku knižnice Busha nakoniec pochovajú po boku svojej manželky, s ktorou strávil 73 rokov, viac ako ktorýkoľvek iný prezident v dejinách Spojených štátov.

George Bush starší trpel Parkinsonovou chorobou a často ho trápili zápaly pľúc a ďalšie infekcie. Zomrel v piatok vo veku 94 rokov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia