Jednou vetou

Zostaviť vládu vo Švédsku sa nepodarilo ani šéfke Strany stredu

Annie Lööfová

Foto: Twitter

Vyše desať týždňov po parlamentných voľbách vo Švédsku je otázka podoby novej vlády stále otvorená. Predsedníčka tamojšej Strany stredu Annie Lööfová vo štvrtok oznámila, že ani jej sa nepodarilo zostaviť koalíciu schopnú väčšinového vládnutia, informovala agentúra DPA.

Najnovší pokus o vytvorenie vlády bol vo Švédsku už tretím v poradí, odkedy voľby z 9. septembra priniesli nerozhodné výsledky. Pred Lööfovou viedli bezúspešné sondážne rokovania aj sociálny demokrat Stefan Löfven a konzervatívec Ulf Kristersson.

„Snažila som sa diskutovať so stranami o vecných otázkach, a nie o tom, kto má byť ministerským predsedom,“ povedala Lööfová. Hoci tieto strany v mnohých oblastiach sledovali podobné ciele, trvali na vlastnom obsadení premiérskeho postu. „Všetky alternatívy, ktoré som navrhla, boli zablokované,“ dodala šéfka centristov s tým, že pokračovať v rokovaniach nemá zmysel.

Švédska akadémia oznámila mená nových členov Nobelovho výboru pre literatúru

Predseda švédskeho parlamentu má ešte vo štvrtok oznámiť, aký bude ďalší postup.

Švédsko je v patovej situácii od volieb, v ktorých si väčšinu v parlamente nezaistili ani stredopravicová opozičná Aliancia štyroch strán pod vedením Kristerssona (143 kresiel), ani stredoľavicový blok doterajšieho premiéra Löfvena (144 kresiel).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia