Jednou vetou

Zoznamovacia aplikácia Tinder bude v Rusku povinná zdieľať údaje o používateľoch

Ilustračné foto

foto: TASR

Obľúbená zoznamovacia aplikácia Tinder bude povinná archivovať pol roka celú komunikáciu svojich používateľov v Rusku a bude ju musieť poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní, ak o ne požiadajú.

Informovala o tom v pondelok agentúra Interfax, ktorá vysvetlila, že túto povinnosť má Tinder v súvislosti s tým, že ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) ho v pondelok zaradila do oficiálneho registra „organizátorov šírenia informácií na internete (ORI)“. 

Tento register zostavuje Roskomnadzor v spolupráci s ruskými tajnými službami. Všetky zaregistrované subjekty sú povinné zdieľať šifrovacie kľúče, ak o to ruské úrady požiadajú. Musia tiež šesť mesiacov archivovať správy svojich používateľov v Rusku.

Momentálne sú v registri ORI najmenej 175 spoločností a firiem vrátane ruskej sociálnej siete Vkontakte či najväčšej banky Sberbank.

Potápači v Budapešti vyzdvihli z vraku prvú z obetí

Ak niektorá zo spoločností odmietne vyhovieť požiadavkám ORI, úrady môžu zasiahnuť tak, že zablokujú internetové stránky danej spoločnosti. Táto situácia nastala vlani v súvislosti s komunikačnou aplikáciou Telegram, ktorú vytvoril ruský internetový „guru“ Pavel Durov.

Agentúra AFP vo svojej správe uviedla, že niektorí používatelia internetu obrátili novinku s Tinderom na žart, že dôstojníci ruskej tajnej služby FSB budú mať teraz prístup aj ku všetkým vyznaniam plným vášne i neopätovaným pokusom o zvádzanie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia