Jednou vetou

Zvalenú sochu kňaza obvineného zo zneužívania opäť vztýčili

Poľskí aktivisti zvaľujú sochu prominentného zosnulého kňaza, Otca Henryka Jankowského, obvineného zo sexuálneho zneužívania maloletých na ulici v Gdaňsku 21. februára 2019. Týmto gestom chceli podľa vlastných slov poukázať na zlyhanie poľskej katolíckej cirkvi pri riešení problému zneužívania duchovnými.

foto: TASR/AP

V poľskom meste Gdansk odborári v sobotu opätovne vztýčili sochu zosnulého katolíckeho kňaza Henryka Jankowského obvineného z pohlavného zneužívania maloletých, ktorú tento týždeň zvalili aktivisti. S odvolaním sa vyjadrenie odborárov o tom informovali agentúry AFP a AP.

„Zamestnanci lodeníc patriaci k odborovému hnutiu Solidarita v Gdansku vrátili sochu dnes o siedmej ráno na jej miesto,“ povedal AFP podpredseda tejto odborovej organizácie Karol Guzikiewicz, ktorý je zároveň členom mestskej rady.

Nemecký kardinál Marx: Cirkev ničila dokumenty o pedofilných kňazoch

Guzikiewicz dodal, že socha Jankowského by na mieste mala ostať, až kým sa kauza, respektíve obvinenia zo zneužívania voči tomuto kňazovi, celkom neobjasnia. Agentúra AP priblížila, že zamestnanci lodeníc mesto o povolenie sochu opätovne vztýčiť nežiadali.

Prelát Jankowski, ktorý zomrel v roku 2010, podporoval v 80. rokoch odborové hnutie Solidarita a jeho vodcu Lecha Walęsu v boji proti komunistickému režimu.

Vďaka týmto aktivitám sa neskôr stal významným duchovným, pričom jeho pôsobisko, Kostol sv. Brigity v Gdansku, navštívili svojho času aj svetoví lídri, ako niekdajší americký prezident George H.W. Bush či britská expremiérka Margaret Thatcherová.

Po páde komunizmu však jeho povesť naštrbili obvinenia niektorých z jeho bývalých spolupracovníkov, tvrdiacich, že má antisemitské, nacionalistické a protieurópske postoje.

Guaidó oznámil začiatok distribúcie humanitárnej pomoci do Venezuely

Jankowského zároveň už v minulosti vyšetrovali pre obvinenia zo sexuálneho zneužívania maloletých. Vyšetrovania však v roku 2004 prerušili, približuje agentúra AFP. V ostatnom čase však sa voči kňazovi nahromadili nové obvinenia.

Stalo sa tak po tom, ako kauzu v decembri opätovne oživil denník Gazeta Wyborcza. Aktivisti po tomto článku sochu kňaza obliali červenou farbou, symbolizujúcou krv.

Najnovšie Jankowského sochu zvalila vo štvrtok ráno trojica aktivistov, ktorí tak chceli protestovať voči uznaniu, aké socha tomuto kňazovi obvinenému zo zneužívania preukazuje.

Aktivisti, ktorých čin dokumentuje videozáznam z miesta, ešte pred zvalením sochy poukladali na zem pneumatiky, aby tak zmiernili jej pád.

Pápež zbavil kňazstva exkardinála obvineného zo sexuálneho zneužívania

Sochu totiž podľa vlastných slov nechceli zničiť, no jej zvalením chceli zvrátiť „falošný a odporný“ mýtus panujúci okolo tohto kňaza.

Trojicu mužov zadržala polícia. Obvinení sú z neúcty k pomníku a spôsobenia materiálnych škôd a hrozí im až päťročné väzenie.

Proti opätovnému vztýčeniu sochy v Gdansku namietala tamojšia radnica. Podľa úradujúcej gdanskej starostky Aleksandry Dulkiewiczovej takýmto činom lodiari porušili miestne nariadenia, pričom ich skutok podľa jej slov človeka „napĺňa smútkom“ a sťažuje tiež „sociálny dialóg“.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu