Jednou vetou

Zvolenie šiestich kandidátov HDP v Turecku za starostov anulovali

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Turecká Najvyššia volebná rada (YSK) anulovala víťazstvo šiestich kandidátov prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) v komunálnych voľbách z 31. marca, v ktorých sa uchádzali o funkcie starostov v provinciách na východe krajiny. Tlačovej agentúre DPA to potvrdila vo štvrtok v Ankare hovorkyňa uvedenej strany.

 Šiestim členom opozičnej HDP, zvoleným v provinciách Diyarbakir, Van, Erzurum a Kars, na základe rozhodnutia YSK neumožnia prevziať starostovské mandáty, keďže po neúspešnom pokuse o prevrat z roku 2016 boli prepustení zo štátnej služby a nesmú zastávať verejné funkcie, uviedla DPA s odvolaním sa na správu tureckej štátnej tlačovej agentúry Anadolu. Kandidovať v komunálnych voľbách mohli i napriek uvedeným skutočnostiam.

Predmetné starostovské kreslá teraz obsadia kandidáti vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorí sa umiestnili vo volebných výsledkoch ako druhí v poradí, uviedol poslanec HDP Saruhan Oluč. V súvislosti s rozhodnutím YSK hovorí o „politickom sprisahaní“ a obviňuje tento orgán, že sa riadi príkazmi, ktoré dostáva od vlády na čele s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Erdoganova vláda už od roku 2016 nahradila desiatky starostov z radov HDP, čo zdôvodnila ich napojením na zakázanú organizáciu Strana kurdských pracujúcich (PKK). Z predbežných výsledkov komunálnych volieb vyplýva, že po rozhodnutí YSK zostane pod kontrolou HDP ešte 59 obcí.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse