Jednou vetou

Zvolenie Webera za predsedu EK by bolo dobré pre strednú Európu, tvrdí maďarský expert

Manfred Weber

foto: TASR/AP

Zvolenie Manfreda Webera za predsedu Európskej komisie (EK) by bolo pozitívnym vývojom pre krajiny strednej Európy, povedal v utorok v rozhovore pre maďarskú verejnoprávnu televíziu politológ Dániel Deák.

Nemec Weber, ktorý je ako šéf skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente stredopravicovým kandidátom, má podľa tohto maďarského politológa oveľa bližšie k strednej Európe než doterajší predseda EK Jean-Claude Juncker, ktorý tento región nepoznal.

Stanišev ocenil Šefčoviča zato, že podporil kandidatúru Timmermansa

„Ak zvolia za predsedu EK Webera, tak spory, ktoré teraz sú medzi krajinami strednej Európy a Bruselom, sa s veľkou pravdepodobnosťou budú dať kompromisnou cestou vyriešiť,“ zdôraznil Deák.

Podľa neho zostáva otázkou, nakoľko tento bavorský politik ustúpi zo svojich princípov, keď bude musieť vyjednávať s ľavicovoliberálnymi stranami.

Maďarský expert pripomenul, že vyzývateľom Webera je bývalý fínsky premiér a podpredseda Európskej investičnej banky (EIB) Alexander Stubb, ktorý presadzuje Junckerovu líniu a chce zrealizovať liberálne predstavy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. „Jeho zvolenie by mohlo viesť až k roztržke v rámci európskych ľudovcov, aj keď Stubb v súčasných pomeroch síl nemá veľké šance na úspech,“ uzavrel Deák.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia