Jednou vetou

Zvon Notre-Dame zvonil prvýkrát od ničivého požiaru – na Chiracovu počesť

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Zvon parížskej katedrály Notre-Dame v pondelok zvonil prvýkrát od ničivého požiaru z 15. apríla. Stalo sa tak v čase, keď okolo gotického chrámu prechádzal konvoj áut s telom zosnulého exprezidenta Jacqua Chiraca, ktorý smeroval ku Katedrále sv. Sulpícia, kde sa konala pohrebná omša.

Ako informoval spravodajský server France Info, vzhľadom na to, že Chrám Matky Božej je po požiari bez dodávok elektriny, prvýkrát od druhej svetovej vojny zvon Emmanuel rozozvučal zvonár ručne.

Zvon Emmanuel je druhý najväčší vo Francúzsku – po zvone La Savoyarde zo zvonice chrámu Sacré-Coeur na parížskom Montmartri. V parížskej katedrále Notre-Dame je ešte jeden veľký zvon – Marie.

FOTO: Exprezident Chirac mal dar predvídať, povedal parížsky arcibiskup

Požiar katedrály, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky Európy, sa podarilo uhasiť až po deviatich hodinách. Oheň zničil strechu chrámu, ako aj štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila do vnútra chrámu.

Ku katastrofe došlo v čase, keď boli na tejto veži – takzvanom sanktusníku – vykonávané renovačné práce.
Katedrála sv. Sulpícia je po Chráme Matky Božej druhým najväčším chrámom v Paríži. Dňa 17. marca – mesiac pred požiarom v katedrále Notre-Dame – došlo k požiaru aj v tomto chráme. Požiar sa rozšíril na vitráže nad vstupnými dverami. Polícia neskôr potvrdila, že šlo o úmyselne založený požiar.

Môže vás zaujímať

Lukašenko uviedol armádu do stavu najvyššej pohotovosti