Jednou vetou

Zvony na katedrálach sa rozozvučia na znak solidarity s Parížom

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Zvony na všetkých katedrálach vo Francúzsku sa rozozvučia v stredu o 18.50 h, čo je predpokladaný čas, keď v pondelok ocitla v plameňoch strecha katedrály Notre-Dame v Paríži. Francúzska konferencia biskupov to podľa agentúry AP oznámila v utorok s tým, že pôjde o prejav solidarity všetkých francúzskych diecéz s Parížom.

Podľa zverejneného vyhlásenia má zvonenie taktiež upozorniť, že požiar parížskeho chrámu predstavuje „šok, ktorý zďaleka nezasiahol iba francúzskych katolíkov“. Vo Francúzsku sa nachádza celkove 103 katedrál.

Ešte v utorok pripomenuli požiar v Paríži zvony londýnskeho Westminsterského opátstva. Podľa oznámenia britskej premiérky Theresy Mayovej sa malo zvonenie ozvať o 17.43 h miestneho času (18.43 h SELČ), čo je takisto čas uvádzaný v súvislosti s vypuknutím požiaru parížskeho chrámu Notre-Dame.

Macron sľúbil obnovu Notre-Dame do 5 rokov

Mayová uviedla, že Briti chcú týmto gestom „zdôrazniť svoju solidaritu s Francúzskom a jeho obyvateľmi“. Premiérka ponúkla Francúzsku pomoc Británie pri obnove poškodenej katedrály, ktorú označila za „jednu z najkrajších stavieb sveta“.

Zvony na britských katedrálach a kostoloch majú v súvislosti s požiarom vo Francúzsku zaznieť aj vo štvrtok, doplnila AP.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených