Jednou vetou

Zvyšné časti Morandiho mosta začnú búrať v decembri

Zrútený Morandiho most v Janove

Foto: TASR/AP

S demoláciou diaľničného mosta v talianskom meste Janov, ktorého značná časť sa zrútila v lete, sa začne 15. decembra. V pondelok to oznámil starosta mesta Marco Bucci, informuje agentúra DPA.

Časť Morandiho mosta sa zrútila 14. augusta. Katastrofa si vyžiadala životy 43 ľudí a evakuáciu vyše 500 obyvateľov neďalekých obytných budov, keďže hrozil pád ďalších častí.

Demolačné práce sa začnú na západnom konci mosta, spresnil v televíznom rozhovore Bucci. Dodal, že s búraním zvyšných častí sa začne po získaní súdneho povolenia. Známy taliansky architekt Renzo Piano, rodák z Janova, navrhol v auguste nový most a úrady ho prisľúbili dokončiť za niečo vyše roka.

Boj proti počítačovým zločinom podporilo 50 štátov, nie však USA, Čína a Rusko

Prokuratúra v súvislosti s pádom železobetónového Morandiho mosta vyšetruje i jeho prevádzkovateľa, spoločnosť Autostrade per l’Italia. Zrútený Morandiho most, ktorý bol v čase svojho dokončenia v roku 1967 všeobecne považovaný za odvážny architektonický projekt, sa stal symbolom spájajúcim dve časti talianskeho prístavného mesta Janov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia