Sóda bikarbóna je jednou z tých bežných kuchynských zložiek, ktoré majú mnohem viac využití, než si možno myslíte. Okrem toho, že sa používa pri pečení a varení, môžete ju využiť aj na mnoho ďalších účelov v domácnosti.

Sóda bikarbóna, tiež známa ako jedlá sóda, je biely prášok, ktorý je dostupný v každej kuchyni. Je to všestranný pomocník, ktorý vám môže ušetriť peniaze a uľahčiť život. Poďme sa pozrieť na niekoľko spôsobov, ako môžete túto prísadu využiť vo svojej domácnosti.

...

Čistenie rúry

Vaša rúra môže byť miestom hromadenia mastnoty a zvyškov po varení. Sóda bikarbóna je výborným čistidlom na odstránenie týchto nečistôt. Stačí ju zmiešať s vodou a vytvoriť pastu, ktorú potom nanesiete na vnútorné povrchy rúry. Po chvíli ju opláchnete a rúra bude znovu lesklá.

Odstraňovanie pachov z chladničky

Ak v chladničke zanechávajú nepríjemné pachy, stačí umiestniť otvorenú nádobu so sódou bikarbónou do jej vnútra. Táto prísada absorbuje pachy a zanechá vašu chladničku sviežou.

Dezinfekcia dojčenských fliaš a dudlíkov

Pre mamičky je dôležité udržiavať čistotu dojčenských fliaš a dudlíkov. Sóda bikarbóna je skvelým dezinfekčným prostriedkom. Stačí ich namočiť do vody s prídavkom sódy a nechať pôsobiť.

Čistenie zubnej kefky

Aj vaša zubná kefka môže potrebovať občasné osvieženie. Sóda bikarbóna pomôže odstrániť nečistoty a baktérie. Stačí ju ponorit

Upokojenie pálenia záhy

Ak trpíte pálením záhy, sóda bikarbóna vám môže poskytnúť okamžitú úľavu. Stačí zmiešať šťavu z polovice citróna s pol čajovej lyžičky sódy bikarbóny a vypiť túto zmes. Pomôže vám to upokojiť pálenie záhy a zmierniť nepríjemné pocity.

Prírodný osviežovač vzduchu

Namiesto chemických osviežovačov vzduchu môžete vytvoriť vlastný prírodný osviežovač. Stačí zmiešať sódu bikarbónu s pár kvapkami esenciálneho oleja (napríklad levanduľového) a umiestniť túto zmes do malého vreckového vrecka. Takto vytvorený osviežovač je nielen prirodzený, ale aj cenovo efektívny.

Prírodná zubná pasta

Sóda bikarbóna sa tiež dá využiť ako prírodná zubná pasta. Stačí ju zmiešať s trochou vody a šťavy z citróna, vytvoriť pastu a použiť ju na čistenie zubov. Je to efektívne a bezpečné riešenie pre tých, ktorí chcú minimalizovať chemické látky v svojej ústnej hygiene.

Liečba popálenín

Sóda bikarbóna má aj liečebné vlastnosti. Môže pomôcť pri liečbe miernych popálenín. Stačí vytvoriť pastu zo sódy a vody a jemne ju nanesiť na postihnuté miesto. Pomôže to upokojiť podráždenú pokožku a urýchliť proces hojenia.

Sóda bikarbóna je skutočným tajným zbraňou pre všetkých, ktorí hľadajú prirodzené a cenovo dostupné riešenia v domácnosti. Jej využitie je takmer neobmedzené, a tak vám môže ušetriť peniaze a zjednodušiť mnohé každodenné úlohy. Nezabudnite mať ju vždy po ruke a objavujte jej úžasné vlastnosti. Sóda bikarbóna je skutočne neoceniteľným pomocníkom v každej domácnosti.

 

 

 

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť