Jednou vetou

Adept na post špeciálneho prokurátora SR Šanta: Toto ho spája s Bašternákom

Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry Ján Šanta býva v lukratívnej časti Bratislavy

autorská koláž hlavne.sk, jxp

V nehnuteľnostiach, ktoré postavil alebo kúpil podnikateľ Ladislav Bašternák sa to významnými osobnosťami len tak hemží. Predseda SMER-SD Robert Fico už dlho hľadá náhradné bývanie namiesto súčasného luxusného Bonaparte, kde mu prenajíma byt kontroverzný podnikateľ. A v luxusnom byte na bratislavskej Kolibe, na Tupého ulici, žije v nadštandardnej bytovke, ktorú postavila firma L.Bašternáka, aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta.

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

„S pánom L.B. som sa nikdy v živote nestretol,“ uviedol pre hlavne.sk prokurátor Ján Šanta. Ten je v súčasnosti jedným z najznámejších prokurátorov ÚŠP, keďže navrhol vyšetrovaciu väzbu pre Mariána Kočnera v 69 miliónovej kauze zmenky.

Na rozdiel od iných prokurátorov Špeciálnej prokuratúry nemá Ján Šanta problém ani s verejným vystupovaním, hoci pri prokurátoroch ÚŠP treba zo zákona rešpektovať ukrývanie identity.  Ako však prišiel k luxusnému bývaniu?

Zločinecké komando v kauze vraždy Kuciaka – kto je kto?

„Byt na Tupého ulici som nadobudol kúpnou zmluvou od spoločnosti P. v zastúpení konateľom P.Z. Byt som takto kúpil v roku 2006 po prisťahovaní sa z východného Slovenska do Bratislavy. Samozrejme, ani len netušiac, že existuje nejaký L.B. S pánom L.B. som sa nikdy v živote nestretol,“ uviedol pre hlavne.sk prokurátor Ján Šanta.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta / foto: TASR | foto: TASR

Za byt s rozlohou 110 metrov štvorcových zaplatil podľa svojich slov 4 milióny 900 tisíc vtedajších korún, čo je 162 650 eur.  „Zdrojom financovania bol z troch štvrtín hypotekárny bankový úver a z jednej štvrtiny to boli finančné prostriedky získané predajom bytu na východnom Slovensku a z mojich úspor a úspor mojej manželky,“ uviedol ďalej Šanta.

Bytovky, kde Ján Šanta býva, sú monitorované kamerovým systémom a bez súhlasu majiteľa sa do areálu cez vrátnika nedostanete. Foto: jxp

Ján Šanta má podľa informácií hlavne.sk v pláne riadny kariérny posun. V hľadáčiku by mal mať miesto špeciálneho prokurátora SR. K tejto otázke sa nám Ján Šanta nevyjadril, lebo v čase uzávierky čerpal dovolenku. Súčasný špeciálny prokurátor a nadriadený Jána Šantu Dušan Kováčik má funkčné obdobie síce až do roku 2021, ale opakovane sa vyjadril, že plánuje skončiť skôr.

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

„Určite do roku 2021, tak ako som bol zvolený, vo funkcii nebudem,“ vyhlásil niekoľkokrát Kováčik. Toto miesto však napriek súčasnej výraznej publicite Ján Šanta isté vôbec nemá, v politických kuloároch padajú aj iné mená: zástupca D.Kováčika Alexander Bíró či prokurátor ÚŠP Maroš Žilinka.

Byt prokurátora Šantu je lokalizovaný v krásnom prírodnom prostredí, má 110 štvorcových metrov a domy majú vlastné ihriská či dvory. foto: jxp

Mimo Úradu špeciálnej prokuratúry však Ján Šanta svoju budúcnosť nevidí a to ani ako prípadný sudca Ústavného súdu: „V rezorte prokuratúry pôsobím od roku 1991 a mienim v tomto rezorte ostať do konca svojho profesijného života, preto napríklad o funkcii sudcu Ústavného súdu SR absolútne neuvažujem,“ uviedol Ján Šanta pre hlavne.sk

Vidí sa v budúcnosti na čele Špeciálnej prokuratúry? Kočnerov dozorujúci prokurátor Šanta to nevylučuje

 

Príjazd k bývaniu Jána Šantu na bratislavskej Kolibe
foto: jxp

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky