Každý z nás sa určite stretol s nepríjemným prekvapením, keď na obľúbenom kúsku oblečenia objavil nečakanú škvrnu. Nech už ide o červené víno, olej, či nečistoty z vonkajšieho prostredia, odstránenie škvrny z oblečenia môže byť miestami náročnou úlohou.

Tipy na odstránenie škvŕn

Okamžite zareagujte

Pokúste sa čo najrýchlejšie zareagovať na vzniknutú škvrnu. Čím skôr začnete, tým väčšia je šanca, že sa vám podarí škvrnu odstrániť.

...

Škrabkou alebo nožíkom jemne odstráňte nadbytočné látky

Ak je na škvrne nejaký tuhý materiál, napríklad žuvačka alebo čokoláda, použite škrabku alebo tupý nožík na odstránenie nadbytočných častí.

Špecifické prípravky

V obchodoch s drogériou nájdete rôzne špeciálne prípravky na odstránenie škvrn. Pred ich použitím si však prečítajte návod a dodržujte odporúčané postupy.

Škvrny od oleja a masti

Na olejové a mastné škvrny použite prášok na pečenie alebo kukuričný škrob. Nasypte trochu prášku na škvrnu, nechajte pôsobiť aspoň 15-30 minút, aby absorvovali olej. Potom prášok z oblečenia vyprášte a dajte ho vyprať. Škvrna by mala zmiznúť.

Škvrny od červeného vína

Odstránenie škvrny z červeného víno môže byť náročnou úlohou. Na škvrnu nalejte trochu bieleho vína, ktoré pomôže neutralizovať farbu červeného vína. Potom jemne utrite utierkou a dajte vyprať.

Pokiaľ ide o škvrnu z ovocia, posypte ju soľou. Soľ pomáha absorbovať šťavu z ovocia. Následne oblečenie opláchnite a vyperte.

Škvrny od pera a atramentu

Na škvrny od pera a atramentu použite alkohol alebo ocot.  Namočte bavlnený tampón a jemne pretierajte škvrnu.

Škvrny spôsobené farbou na vlasy

Farbu na vlasy môžete odstrániť acetónom, alebo sa ju môžete pokúsiť ošetriť šampónom.

Prací prostriedok s enzýmami

Pracie prostriedky s enzýmami sú skvelou voľbou na odstránenie organických škvrn, ako sú krv, tráva alebo pot. Naneste ho na škvrnu, nechajte pôsobiť a potom opláchnite.

Čo nikdy nerobte?

  • Nepoužívajte horúcu vodu na škvrnu, pretože to ju môže trvalo „zamraziť“ do tkaniny.
  • Neškrabte škvrnu tvrdou špongiou alebo kefou, pretože to môže poškodiť vlákna tkaniny.
  • Nepoužívajte silné chemikálie bez testovania na malom, neviditeľnom mieste.

Dôležité je mať trpezlivosť a postupovať opatrne, aby ste predišli poškodeniu oblečenia. Ak je škvrna veľká alebo odolná, môže byť potrebné opakovať postup viackrát. V prípade, že škvrna nezmizne, je lepšie obrátiť sa na profesionála, ktorý sa špecializuje na čistenie oblečenia, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia tkaniny.

 

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť