Svetoznámy maratón v americkom Bostone sa tento rok neuskutoční. Aktuálna športová kríza spôsobená pandémiou koronavírusu najprv odsunula podujatie z 20. apríla na 14. septembra, ale aktuálne starosta Bostonu Marty Walsh vyriekol ortieľ o úplnom zrušení na rok 2020. Stane sa tak vôbec prvýkrát v 124-ročnej histórii tohto podujatia. Prvýkrát sa maratón v Bostone bežal už v roku 1897.

Podľa organizátorov by sa obľúbené podujatie malo uskutočniť aspoň vo virtuálnej podobe. „Všetci účastníci, ktorí sa preukázateľne pochvália odbehnutím 42 195 m, by mali dostať medailu. Bude to aspoň drobné zadosťučinenie, ktoré im môžeme poskytnúť,“ tvrdia organizátori.

...

Bostonský maratón patrí medzi šesť najlukratívnejších maratónov na svete. V ostatných rokoch sa mohol pochváliť účasťou 30 000 bežcov a pol milióna divákov.

Pred siedmimi rokmi si obľúbené podujatie prešlo náročným obdobím, keď pri teroristickom útoku počas jeho konania boli aj obete na životoch. Pri dvoch silných explóziách v blízkosti cieľa vtedy zomreli 3 ľudia a viac ako 250 osôb utrpelo zranenia.

Z útoku obvinili a neskôr na trest smrti odsúdili čečenského mladíka Džochara Carnajeva. Dosiaľ ho však nevykonali. Jeho brata a spolupáchateľa Tamerlana zastrelila polícia niekoľko dní po útoku počas pátrania v uliciach mesta.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť