Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji patria medzi najsledovanejšie športové podujatia na svete. Každoročne spájajú fanúšikov z desiatok krajín, prinášajú prestíž, emócie a zápasy, ktoré sa zapisujú do dejín športu. Ich história je fascinujúcou kronikou vývoja nielen hokeja ako športu, ale aj spoločenských a politických zmien v priebehu 20. a 21. storočia.

...

Začiatky pod piatimi kruhmi

Prvýkrát sa hokej ako oficiálna disciplína objavil na Zimných olympijských hrách v roku 1920 v Antverpách, ktoré zároveň slúžili ako prvé neoficiálne majstrovstvá sveta. Oficiálne sa prvý samostatný svetový šampionát konal v roku 1930 v troch krajinách – Francúzsku, Rakúsku a Nemecku. Turnaja sa zúčastnilo iba 12 tímov a víťazom sa stala Kanada, ktorá dominovala prvým dekádam.

Kanadská nadvláda a nástup Európy

Kanada vyhrala 10 z prvých 12 turnajov, čo potvrdzovalo jej status kolísky hokeja. V 50. rokoch však prišla zmena. Sovietsky zväz debutoval na MS v roku 1954 a okamžite získal titul, čo signalizovalo začiatok novej éry. Sovietska dominancia trvala desaťročia – medzi rokmi 1954 a 1990 získal ZSSR neuveriteľných 22 titulov. Ich systémová príprava, profesionálny prístup a šírka kádra z nich robili neporaziteľnú hokejovú veľmoc.

Obdobie rozdeleného sveta

Majstrovstvá sveta v čase studenej vojny neboli len športovým, ale aj ideologickým stretom. Zápasy medzi ZSSR a Kanadou či USA mali silný politický náboj. Od 70. rokov sa do turnaja zapájali aj profesionálni hráči z NHL, čo výrazne zvýšilo úroveň súťaže. Práve súboje Kanady so Sovietskym zväzom patria dodnes medzi najikonickejšie momenty histórie šampionátov.

Nový svet po roku 1993

Po rozpade Sovietskeho zväzu a rozdelení Československa vstúpili na scénu nové národné tímy, čo prinieslo väčšiu vyrovnanosť. Tituly si začali deliť krajiny ako Švédsko, Fínsko, Česko a Kanada. Rok 2002 priniesol zlatý okamih aj pre Slovensko, ktoré získalo titul v Göteborgu pod vedením Jána Filca a kapitána Miroslava Šatana. Išlo o najväčší úspech v dejinách slovenského hokeja.

Hokej v 21. storočí: Komercia, technológie a globalizácia

V posledných dvoch dekádach sa majstrovstvá sveta profesionalizovali a skomercionalizovali. Moderné arény, vysoké televízne práva a masívne kampane z nich urobili globálnu udalosť. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) zaviedla nové pravidlá, videoanalýzy a technológie pre spravodlivejšie rozhodovanie.

Pandémia COVID-19 v rokoch 2020–2021 ovplyvnila aj šampionáty – MS 2020 boli zrušené, nasledujúce prebiehali bez divákov alebo v prísnych bublinách. Napriek tomu si turnaj zachoval svoju prestíž.

Zmeny formátu a expanzia

Formát MS sa postupne upravoval – počet účastníkov sa rozšíril na 16, zaviedol sa systém zostupu a postupu, a pravidelne sa pridávajú noví organizátori z rôznych krajín. Tento trend otvára dvere aj menej tradičným hokejovým krajinám, ako sú Kazachstan, Rakúsko alebo Maďarsko.

Majstrovstvá ako zrkadlo vývoja

História majstrovstiev sveta je viac než len súhrnom víťazov a porazených. Je odrazom toho, ako sa šport vyvíja, akú rolu zohráva v kultúre, politike a ekonomike jednotlivých krajín. MS v hokeji sa zmenili zo skromného turnaja na prestížnu udalosť, ktorá každoročne spája milióny fanúšikov naprieč kontinentmi.

A hoci sa menia hráči, štadióny aj pravidlá, jedno zostáva – vášeň pre hokej.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť