Koľkokrát do mesiaca prezliekate posteľ? Keďže posteľ je miestom, kde trávime takmer tretinu svojho života, mala by byť starostlivosť o ňu braná veľmi vážne. Ako často by ste mali meniť posteľnú bielizeň, vankúše a prikrývky, a kedy je čas na výmenu starého matraca za nový?

Posteľ je nielen vašou svätyňou, ale aj obľúbeným miestom roztočov

Kým si odpovieme na otázku, kedy vymeniť matrac, vankúš, prikrývku a ako často meniť obliečky, zameriame sa najprv na to, prečo je pravidelná obmena posteľnej bielizne taká dôležitá. Okrem toho, že trávime v posteli toľko času a kvalitný matrac je úplnou nevyhnutnosťou, musíme si uvedomiť aj to, že v posteli sa nachádzajú vlasy, odumretá koža a pot. Miesto, na ktoré si každú noc líhame, je skrátka obľúbeným miestom roztočov a baktérií. Aby ste sa s nimi nemuseli o svoju posteľ deliť, je dôležité myslieť na pravidelnú obmenu posteľnej bielizne.

...

Ako často meniť obliečky?

Odborníci sa zhodujú v tom, že prestieradlo a obliečky by sa mali meniť každý týždeň, a to aj v prípade, že vás netrápi alergia na roztoče. Pokiaľ si však na ich obmenu nenájdete čas každý týždeň, mali by ste ich meniť aspoň raz za dva týždne. Špeciálne prípady nastávajú vtedy, keď skutočne trpíte alergiou na roztoče alebo ste chorí a trávite v posteli celý deň. Vtedy je určite praktické, aby došlo k celkovej výmene posteľnej bielizne dvakrát týždenne.

Zdroj obrázka: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Nepodceňujte výber vhodného matraca

Pre váš výdatný spánok je dôležité, aby ste každú noc zaspávali na matraci a ráno sa prebúdzali svieži a bez bolesti chrbta a kĺbov. Výber matraca, ktorý vám bude úplne vyhovovať, je teda veľmi dôležitý. Viete, aké sú najobľúbenejšie modely matracov, a ktorý je pre vás ten pravý? O výbere rozhoduje to, v akej polohe radi zaspávate, vaša váha aj druh roštu, ktorý vlastníte. Perfektne vám môže vyhovovať matrac z pamäťovej peny, ktorá sa prispôsobí tvaru vášho tela, ale možno si sadnete aj s obľúbeným pružinovým matracom.

Kedy vymeniť matrac?

Ako je to so životnosťou matraca? Aj ten najkvalitnejší matrac má svoju životnosť a hneď ako sa jeho dátum priblíži, nezostáva vám nič iné, ako ho vymeniť za nový. Pokiaľ ste boli s vaším starým matracom spokojní, neexistuje dôvod, prečo by váš nový matrac nemohol byť rovnaký. Výmena matraca by mala prebiehať každých sedem až desať rokov, no niekedy je nutné vymeniť ho aj skôr.

Predovšetkým vtedy, keď:

  • na ňom sú už výrazné známky poškodenia,
  • ste si všimli, že je viditeľne preležaný,
  • vás trápi nespavosť a často sa v noci prevaľujete a nemôžete sa uvelebiť,
  • vám neposkytuje kvalitný spánok a každé ráno sa prebúdzate ubolení a mrzutí, pričom únava a vyčerpanie sa vás držia celý deň.

Výmena vankúša a periny

Okrem pravidelnej obmeny posteľnej bielizne a kontroly stavu matraca sa nevyhnete ani pravidelnej kontrole stavu periny a vankúša. Viete, ako často meniť perinu a vankúš? Pretože vankúš je počas noci oveľa viac využívaný a rýchlo sa preleží, je nutné ho meniť každé dva roky. Hneď ako si uvedomíte, že ho pred spaním oveľa viac načechrávate, priblížila sa doba jeho výmeny. S prikrývkou je to oveľa jednoduchšie. Tá totiž v priemere vydrží od troch do piatich rokov, a pokiaľ ju budete pravidelne odnášať do čistiarne alebo prať v pračke, predĺžite tým jej životnosť.

Starajte sa o svoju posteľ a pravidelne obmieňajte svoju posteľnú bielizeň, a to raz týždenne, maximálne raz za dva týždne. Myslite aj na to, že životnosť matraca, vankúša aj periny nie je neobmedzená a je nutné sa o ne starostlivo starať a až nastane čas ich výmeny, nekompromisne ich vymeniť za nové. Zdravý spánok totiž podporíte tým, že budete zaspávať v čistote a pohodlí, a bolesť chrbta a zlá nálada ihneď po prebudení sa tak stanú minulosťou.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť