Záhradné stavby majú mnoho využití. Klasické záhradné domčeky slúžia na uskladnenie náradia a záhradné chatky na pomoc pri záhradkárčení či na príjemné posedenie. Dajú sa však tieto stavby využívať aj na bývanie? V tomto článku sa pozrieme na odpoveď.

Mnoho z nás sníva o vlastnom bývaní s pozemkom a záhradou. Z miest sa utiekame na vidiek a hľadáme viac pokoja a ticha. Veľkou výhodou bývania v dome je možnosť priameho kontaktu s prírodou. Bývaním v dome so záhradou si môžete vychutnávať výhľad na okolitú prírodu, čo mnohokrát bývanie na sídliskách neumožňuje. Na záhrade môžete tiež pestovať a vychutnávať si jej plody, tráviť voľný čas s blízkymi či len tak relaxovať na čerstvom vzduchu.

...

Realitou však mnohokrát je, že obmedzené finančné možnosti realizáciu tohto sna o bývaní v dome so záhradou sťažujú. Možno si zakúpite pozemok, no následná výstavba domu je vzhľadom na financie nemožná či zložitá. V tomto prípade by mohla byť riešením drevená stavba, akou sú záhradné domčeky či drevené chatky.

Tip: Čo všetko by ste mali vedieť predtým, než sa rozhodnete pre kúpu záhradnej chatky? Prečítajte si tieto dôležité aspekty pri výbere záhradnej chatky.

Drevený domček či chatka síce môže slúžiť ako obytný priestor, no je potrebné zvážiť niekoľko skutočností. Je treba myslieť náležité povinnosti a regulácie vyplývajúceho z nariadení a zákonov, povinnosti voči príslušným úradom, susedom, ale taktiež aj na praktické záležitosti, akými sú zateplenie či zavedenie elektirny do záhradného domčeka.

Stavebné povolenie vs. stavebné ohlásenie

Na základe nariadení stavebného zákona všeobecne platí, že pre stavby, ktoré nepresahujú rozlohu 25 m², výšku 5 m a hĺbku 3 m,  nie je potrebné stavebné povolenie. Ak bude mať teda drevený domček, v ktorom chcete bývať, 25 m² a menej, v tom prípade bude postačovať stavebné ohlásenie. Avšak, netreba zabúdať na povinnosť deklarovať účel stavby regulačným orgánom. Rozloha 25 m² je však pomerne malá, za predpokladu, že nebudete bývať v záhradnom domčeku sami. Záhradný domček na bývanie pre viacčlennú rodinu si bude určite vyžadovať väčší priestor. Avšak v tomto prípade bude potrebné stavebné povolenie a v mnohých prípadoch sa vyžaduje aj súhlas susedov. Pred začatím akýchkoľvek prác na pozemku či záhrade by ste si tiež mali vyriešiť všetky rozdiely a nezrovnalosti týkajúce sa pozemkov, ich hraníc a jednotlivých odstupov, aby ste sa vyhli budúcim sporom, ktoré sa často môžu zmeniť na dlhý a nákladný proces.

V každom z prípadov odporúčame vyhľadať odbornú radu a pomoc a overiť si náležité povinnosti požadované príslušným regulačným úradom.

Zateplenie a zavedenie elektriny

Ak chate, aby vám drevený domček zabezpečil možnosť celoročného bývania, nevyhnutnosťou je jeho zateplenie. Takýmto spôsobom zabezpečíte jeho termoreguláciu, kedy počas zimy udrží teplo a v lete poskytne príjemné teploty. Najčastejším spôsobom zateplenia záhradných stavieb je dvojvrstvová izolácia. Prvým krokom je inštalácia sklenenej vaty, ktorá sa umiestňuje priamo na drevenú podlahu, steny a strop. Následne sa aplikuje reflexná fólia, pomocou ktorej sa vytvorí vzduchová medzera, čím sa vytvorí bariéra, ktorá spomaľuje únik tepla. V niektorých prípadoch sa môže k týmto dvom vrstvám pridať drevený obklad, čím sa vytvorí ďalšia izolačná vrstva a zabezpečí sa tiež estetika interiéru. Na zateplenie záhradnej stavby, ak nemáte skúsenosti, je ideálne najať si špecializovanú firmu, ktorá zateplenie zrealizuje kvalitne.

Okrem zateplenia nezabúdajte ani na zdroj tepla, ktorý budete potrebovať počas zimných období. Existuje niekoľko možností, ako zabezpečiť teplo v záhradnej drevenej stavbe, a to napríklad elektrickými radiátormi či ohrievačmi, halogénovými ohrievačmi, olejovými radiátormi či podlahovým kúrením alebo kúrením krbom. Dôležitá je v tomto prípade maximálna pozornosť vzhľadom na bezpečnosť, keďže ide o drevenú stavbu. Je vhodné si na pomoc privolať odborníkov, aby bolo kúrenie v záhradnom domčeku zrealizované bezpečne.

Na vykurovanie ale aj osvetlenie či iné činnosti budete v domčeku potrebovať aj elektrické pripojenie. Elektrické pripojenie drevenej stavby môže byť realizované dvoma spôsobmi. Buď podzemne alebo nadzemne. Podzemný spôsob je spoľahlivejší, no o čosi nákladnejší než nadzemný. Elektroinštalácia by mala spĺňať všetky náležité normy a podmienky a pravidlá bezpečnosti. Rozhodne nepodceňujete zákonné požiadavky a usmernenia (a taktiež nepreceňujte svoje schopnosti pri elektroinštalácii) a radšej sa obráťte na odborníkov. Inštalácia elektriny, najmä v drevených záhradných stavbách, by mala byť mimoriadne bezpečná, aby sa predišlo nežiadúcim poškodeniam, ktoré by mohli viesť až k požiaru.

Pohodlie a teplo domova

Nie menej dôležitým aspektom pri realizácii bývania, a to aj v drevenom záhradnom domčeku, je zariaďovanie. Vyberte si nábytok, spotrebiče, doplnky a dekorácie podľa vlastného vkusu a preferencií. Drevený domček bude však pravdepodobne o čosi viac priestorovo obmedzený, než murované stavby (čo však nie je pravidlom), preto majte na pamäti, že menej je viac. Zbytočne si nepreplňte priestor vecami, ktoré by vám a vašej rodine mohli ubrať zo životného priestoru.

Drevené domčeky či záhradné chatky môžu slúžiť  ako priestor na bývanie, je však dôležité, aby ste splnili náležité požiadavky a vyhli sa tak budúcim nezrovnalostiam. Obráťte sa na príslušný stavebný úrad a odborníkov v rámci stavebných povolení a podobných náležitostí. Pri zavedení elektriny a zatepľovaní sa tiež obráťte na profesionálov. Tak budete mať istotu, že si svoje bývanie zrealizujete správne a bezpečne.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť