Starostlivosť o oblečenie nie je len o zachovaní jeho vzhľadu, ale aj o predĺžení jeho životnosti. S tým, ako investujete do kvalitných kúskov, je dôležité vedieť, ako sa o ne správne starať, aby ste si ich mohli dlho užívať. V článku sa pozrieme na niekoľko jednoduchých, no účinných tipov a rád, ktoré vám pomôžu udržať váš šatník vo vynikajúcom stave.

Prečítajte si štítok na oblečení

Pred vložením akéhokoľvek oblečenia do práčky si vždy prečítajte štítok na oblečení. Tu nájdete symboly, ktoré vám povedia, ako prať, sušiť a žehliť oblečenie.

...
  • Vanička s vodou – Oblečenie sa môže prať v práčke. Číslo vo vaničke udáva maximálnu teplotu prania v stupňoch Celzia. Čiarka pod vaničkou znamená šetrné pranie. Preškrtnutá vanička znamená, že oblečenie sa nesmie prať.
  • Ruka vo vaničke – Oblečenie sa musí prať ručne. Číslo vedľa ruky udáva maximálnu teplotu prania v stupňoch Celzia.
  • Bielenie – Prázdny trojuholník znamená, že oblečenie sa môže bieliť akýmkoľvek bielidlom. Trojuholník s dvoma čiarami znamená, že oblečenie sa môže bieliť len bezchlórovým bielidlom a preškrtnutý trojuholník znamená, že oblečenie sa nesmie bieliť.
  • Sušenie – Kruh v štvorci znamená, že oblečenie sa môže sušiť v sušičke. Bodky v kruhu udávajú stupeň sušenia: jedna bodka – nízka teplota, dve bodky – stredná teplota, tri bodky – vysoká teplota. Preškrtnutý kruh v štvorci znamená, že oblečenie sa nesmie sušiť v sušičke.
  • Žehlenie – Žehlička s bodkami udáva maximálnu teplotu žehlenia v stupňoch Celzia. Žehlička bez bodiek znamená, že oblečenie sa môže žehliť pri akejkoľvek teplote. Preškrtnutá žehlička znamená, že oblečenie sa nesmie žehliť.
  • Chemické čistenie – Kruh s písmenom vo vnútri znamená, že oblečenie sa môže čistiť chemicky. Písmeno v kruhu udáva typ čistenia, ktoré je povolené. Preškrtnutý kruh znamená, že oblečenie sa nesmie čistiť chemicky.

Triedenie oblečenia

Pred praním roztrieďte oblečenie podľa farby, typu tkaniny a stupňa znečistenia. Pranie bieleho oblečenia s farebným môže viesť k prefarbeniu. Pranie jemných tkanín s hrubými tkaninami môže poškodiť jemné tkaniny a pranie silne znečisteného oblečenia s čistým oblečením môže spôsobiť prenos nečistôt.

Výber pracieho prostriedku

Vyberte si prací prostriedok, ktorý je určený pre typ tkaniny, z ktorej je vaše oblečenie vyrobené. Existujú pracie prostriedky pre biele oblečenie, farebné oblečenie, jemné tkaniny, vlnu, bavlnu a syntetické materiály. Vyhnite sa používaniu príliš veľkého množstva pracieho prostriedku, pretože to môže viesť k podráždeniu pokožky a aj poškodeniu oblečenia.

Pranie na 30°

Pracie prostriedky na pranie sú v súčasnosti dostatočne účinné aj v 30° vode, vďaka čomu šetríte energiu, chránite farby a zabraňujete zrážaniu a blednutiu oblečenia.

Taktiež dodržiavajte odporúčané dĺžky prania, ktoré sú uvedené na štítku, pretože ak perete oblečenie príliš dlho, môžete ho tým poškodiť.

Otočenie oblečenia naruby

Pranie oblečenia naruby pomôže chrániť farby a textílie pred poškodením.

Použitie sieťky na pranie

Jemné oblečenie, ako sú podprsenky, svetre a pančuchy, perte v sieťke na pranie. Pomáha to oblečeniu pred zamotaním a poškodením.

Odstránenie škvŕn

Škvrny je dôležité ošetriť čo najskôr. Čím skôr škvrnu ošetríte, tým ľahšie sa ju podarí odstrániť. Existuje mnoho typov odstraňovačov škvŕn, preto si vyberte ten, ktorý je určený pre typ škvrny, ktorú chcete odstrániť.

Kvalita nad kvantitou

Investovať do niekoľkých kúskov kvalitného oblečenia z trvácnych materiálov sa oplatí viac, ako nakupovať lacné trendy kúsky, ktoré sa rýchlo zničia. Kvalitné oblečenie lepšie sedí, vyzerá lepšie, vydrží dlhšie a navyše je šetrnejšie k životnému prostredie.

Starostlivosť o oblečenie nie je len rutina, ale je to investícia do vášho šatníka. Vďaka jemným zmenám vo vašej starostlivosti o oblečenie môžete predĺžiť životnosť vášho oblečenia a ušetriť peniaze v dlhodobom horizonte.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť