Retinol, derivát vitamínu A, sa v posledných rokoch stal jedným z najpopulárnejších zložiek v oblasti starostlivosti o pleť. Jeho mnohostranné účinky ho robia jedným z najcennejších pomocníkom v boji proti starnutiu pokožky.

Čo je retinol?

Retinol patrí do skupiny retinoidov, ktoré sú známe svojimi regeneračnými vlastnosťami pre pokožku. V potravinách sa nachádzajú napríklad v mrkve, špenáte alebo hovädzej pečeni. V kozmetike je však retinol často používaný vo forme krémov, sér alebo pleťových masiek.

...

Kedy používať retinol?

Retinol sa odporúča najmä pre osoby, ktoré začínajú pociťovať príznaky starnutia pokožky. Je tiež vhodný pre ľudí s problematickou pokožkou, vrátane akné, pretože má schopnosť čistiť a zužovať póry. Pre začiatočníkov je dôležité začať s nižšou koncentráciou retinolu a postupne zvyšovať podľa individuálnej reakcie pokožky.

Aké má účinky na pleť?

Stimuluje kolagén v pokožke

Retinol je známy svojou schopnosťou stimulovať tvorbu kolagénu, proteínu, ktorý udržiava pružnosť pokožky. Týmto spôsobom pomáha redukovať vrásky a jemné linky.

Exfoliácia

Retinol podporuje prirodzený proces exfoliácie, čo znamená, že odstraňuje odumreté bunky pokožky, čím pomáha zlepšiť textúru pleti a rozjasňuje tón pleti.

Reguluje olejové žlazy

Ak máte problémy s mastnou pokožkou alebo akné, retinol môže pomôcť regulovať produkciu oleja a čistiť póry.

Boj s hyperpigmentáciou

Retinol má aj schopnosť redukovať tmavé škvrny a pigmentáciu, čím pokožku zanecháva svetlejšou a farebne zjednotenejšou.

Na čo byť opatrný pri používaní retinolu

  • Slnečné žiarenie – Používanie retinolu môže zvýšiť citlivosť pokožky na slnečné svetlo, preto je dôležité používať SPF krém každé ráno pred nanesením make-upu.
  • Postupné zvyšovanie koncentrácie – Začnite s nižšou koncentráciou retinolu a postupne ju zvyšujte, aby pokožka mala čas prispôsobiť.
  • Aplikácia na noc – Retinol sa odporúča používať najlepšie na noc.

Retinol je nepochybne jedným z najefektívnejších prípravkom pre omladenie pokožky. Pri správnom používaní môže poskytnúť vynikajúce výsledky a pomôcť vám dosiahnuť zdravú, mladistvú pleť. Vždy však majte na pamäti individuálnu reakciu vašej pokožky a následne toho postupujte.

 

 

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť