Dobré oblečenie je minimálne také dôležité ako to, ako dobre brzdíte, pretože ak sa niečo pokazí, je to posledná obranná línia medzi vami a tvrdým asfaltom. Napriek významu tejto výbavy, tému oblečenia na motorku zvykneme zanedbávať, čo sa môže v horšom prípade skončiť tragicky.

Pri nehodách sa môžu zraniť končatiny, hlava a chrbtica. Preto je základným receptom všetko motocyklové: prilba, bunda, nohavice, čižmy a rukavice – podšité chráničmi s označením CE, ktoré chránia najzraniteľnejšie miesta na ľudskom tele.

...

Kvalitná prilba na motorku

Kvalitná prilba na motorku je najdôležitejšia súčasť jazdy na dvoch kolesách, pretože zranenie hlavy je najčastejším dôvodom smrteľných nehôd na vozovke. Nehovoriac o fakte, že motorka je vozidlo, ktoré neposkytuje vášmu telu takú ochranu ako klasické auto. Rozhodne si preto dajte pri prilbe záležať na jej kvalite.

Na prvom mieste by nemalo byť iba moderné sfarbenie a dizajn, ale to, aby vám tvárové vankúšiky dobre sedeli, aby prilba na hlave neklesala, ale aby nebola ani príliš tesná. Myslite tiež na to, že podložky na tvár sa po určitom čase používania sploštia.

Vonkajší plášť prilby môže byť polykarbonátový (termoplastický plast) alebo kompozitný (zmes sklolaminátu, karbónu a Kevlaru). Všetky prilby s označením „E“ zodpovedajú norme predpísanej EÚ – vo vyššej cene je však zrejme zahrnutý väčší vývoj a testovanie, ktoré nie je zamerané na splnenie základného nariadenia, ale skôr na vyšší výkon. S vyššou cenou prilby môžete získať aj viac komfortných funkcií, ako napríklad vstavané slnečné okuliare, nastaviteľné vetracie otvory, redukciu hluku, telefónny headset a iné.

Nikdy a za žiadnych okolností si nekupujte používanú prilbu! V tomto prípade je často neznámy pôvod, vek aj stav. Ani po väčšom náraze alebo páde prilby by sa už nikdy nemala ochrana hlavy používať, pretože stráca schopnosť tlmiť nárazy, rovnako ako sa to stáva aj po uplynutí doby používania.

Odolné moto rukavice

Aj do výberu nových moto rukavíc sa oplatí investovať čas i peniaze, pretože slúžia svojmu nositeľovi niekoľko sezón.

Zo širokej ponuky sa oplatí uprednostniť modely, ktoré sú na mnohých miestach vystužené a majú vankúšiky na dlani. Mali by byť viacvrstvové, chránené plastovým kevlarovým chráničom na dlani a zosilnenými bodmi na prstoch. Dôvodom je, že pri páde sa ľahko poškodia vyčnievajúce časti prstov, čomu takéto vylepšenie môže predísť.

Určite si ich vyskúšajte a dávajte si pozor na dĺžku prstov! Dôležitý je kvalitný materiál a spracovanie – ak vnútorné švy na končekoch prstov nie sú dobre ukončené, môžu na ne tlačiť. Materiálové zloženie a vodeodolnosť rukavíc, ale aj zvyšného odevného vybavenia na motorku sa oplatí všímať tiež, pretože pri jazde na tomto rýchlom stroji ste často vystavení nepríjemnému a premenlivému počasiu i podmienkam, ktoré nie sú vždy ideálne.

Zdroj obrázkov:

  1. mireiasantiagophoto/Shutterstock.com
  2. VGstockstudio/Shutterstock.com

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť