Portál novorossia.info spomenutý prípad nazval ako „špiónsky škandál“ a informuje, že Moskva bude reagovať na kroky Slovenska. Známy web gazeta.ru si na celej záležitosti všíma skôr to, že USA víta spomenuté vyhostenie. Prirovnáva ho tiež k „českému scenáru“ z júna tohto roka, keď Praha poslala domov dvoch zamestnancov ruského veľvyslanectva v súvislosti s kauzou okolo údajného plánovaného útoku jedom ricín na českých politikov.

Ako už začiatkom leta napísal Denník N, ruská tajná služba FSB zneužila slovenské víza pri atentáte v Berlíne. Podozrivý komplic z vraždy čečenského azylanta sa do Nemecka v lete 2019 dostal vďaka slovenským vízam pod falošným menom. Občan Ruskej federácie ich dostal na slovenskom konzuláte v Petrohrade. Muž v žiadosti uviedol, že plánuje navštíviť ako turista Bratislavu, ubytovať sa v hoteli Falkensteiner v Bratislave a že z Petrohradu do Viedne odlieta už ďalší deň, preto potrebuje víza ihneď.

...

Uviedol tiež, že žije na Bogatirskom prospekte 32, blok 2 v Petrohrade a že je stavebný inžinier. Slovenský konzulát mu víza vydal do dvoch dní. Údaje v žiadosti však neboli pravdivé. Podieľal sa vraj na príprave vraždy Gruzínca s čečenským pôvodom. Toho napokon v Nemecku vlani v auguste zavraždili. Atentát údajne naplánovala ruská tajná služba FSB.

Šéf slovenskej diplomacie následne nariadil hĺbkovú kontrolu na slovenských zastupiteľských úradoch v Ruskej federácii. Tá však nebola úplne možná pre pandémiu koronavírusu a nemožnosť vycestovania vyšetrovacieho tímu, preto sa uskutočňuje len virtuálnou formou. Pochybenie na slovenskej strane pri vydávaní víz sa nepreukázalo.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť