Ako každá iná súčasť domu či bytu, aj okná sú časom náchylné na opotrebovanie. Ignorovanie poškodenia okien môže v budúcnosti viesť k ďalším problémom a nákladným opravám. Preto je dôležité okná nezanedbávať a sledovať ich stav. Kedy viete, že vaše okná už potrebujú servis?

Okná sú dôležitým prvkom každej domácnosti. Zabezpečujú prísun čerstvého vzduchu, prirodzeného svetla, izoláciu a prispievajú tiež k celkovej estetike stavby. Od stavu a kvality okien sa tiež odvíja aj zdravie domácnosti. Pokiaľ okná nefungujú dostatočne, môže to viesť k zníženiu kvality ovzdušia v domácnosti ale aj vzniku plesní, ktoré môžu vyvolať dýchacie ťažkosti či zhoršiť stav alergií a astmy.

...

Je prirodzené, že časom a denným používaním sa okná opotrebovávajú. Práve preto by sa mali pravidelne kontrolovať, aby ste si boli istí, že fungujú bezchybne a plnohodnotne. Kedy však už vyhľadať profesionálny servis okien? Prinášame vám sedem najčastejších varovných signálov, ktoré naznačujú, že vaše okná potrebujú servis.

Prefukovanie

Jedným z najvýraznejších znakov, že je potrebný servis okien, je prefukovanie. To vzniká vtedy, keď vzduch presakuje cez medzery alebo praskliny v rámoch okien alebo v tesnení. Tento únik môže tiež výrazne ovplyvniť energetickú účinnosť vašej domácnosti, sťažiť vykurovanie alebo ochladzovanie vášho domu či bytu, čo vedie k vyšším účtom za energie.

 

Tip: Ak chcete skontrolovať prefukovanie okien, podržte zapálenú sviečku v blízkosti okenných rámov a tesnení. Sviečku pomaly presúvajte a ak spozorujete, že plameň bliká, na tom mieste dochádza k prefukovaniu.

Kondenzácia

Ďalším varovným signálom, že vaše okná potrebujú servis, je kondenzácia. K tejto situácii dochádza, keď sa teplý, vlhký vzduch dostane do kontaktu s chladnejším povrchom, ako sú práve okná. To vedie k tvorbe kvapiek vody na skle a hromadeniu vlhkosti, čo v konečnom dôsledku môže viesť k vzniku plesní ale tiež k hnilobe okenných rámov, najmä pri drevených oknách.

Kondenzácii sa dá predchádzať, a to tým, že v dome alebo byte zabezpečíte správne vetranie, a to najmä v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou, akými sú kúpeľňa či kuchyňa. Ak spozorujete nadmerné hromadenie vlhkosti na vašich oknách, môže to znamenať problém s tesnením alebo rámom okien a mali by ste vyhľadať odborný servis okien.

Obtiažnosť otvárania a zatvárania

V ideálnom stave by sa okná mali dať jednoducho a bez problémov otvárať aj zatvárať. Ak spozorujete, že vaše okná sa otvárajú alebo zatvárajú ťažšie, je to ďalším znakom, že bude potrebný servis okien. Takéto zníženie funkčnosti okien môže byť spôsobené opotrebovanými pántami alebo koľajnicami, v niektorých prípadoch aj zdeformovanými okennými rámami. Okná, ktoré sa neotvárajú alebo nezatvárajú správne, môžu nielen spôsobiť energetické straty, ale môžu tiež predstavovať bezpečnostné riziko.

Ak spozorujete ťažkosti pri otváraní alebo zatváraní okien, obráťte sa na profesionálov, ktorí poskytujú servis okien, aby posúdili situáciu a vykonali potrebné opravy.

Hluková záťaž

Okná by mali poskytovať aj určitú úroveň zvukovej izolácie, najmä ak bývate v hlučnej štvrti alebo v blízkosti rušnej ulice. Ak zaznamenáte neobyčajne nadmerný hluk, ktorý prechádza oknom, môže to znamenať problém s tesnením alebo rámom okien.

Ak chcete otestovať zvukovú izoláciu vašich okien, postavte sa blízko okna a počúvajte zvuky prichádzajúce z vonku. Ak sú zvuky zreteľnejšie než obyčajne, možno je čas na servis okien a ich opravu.

Poškodenie skla

Poškodenie skla je už navonok viditeľný problém. Môže byť vo forme prasklín, roztrieštenia alebo rozbitého skla. Takéto poškodenie skiel okien je problémom nielen po estetickej stránke, ale môže ohroziť aj ich funkčnosť a bezpečnosť celej rodiny. Pri tomto poškodení okien by ste mali konať ihneď a obrátiť sa na profesionálov, ktorí poskytujú servis okien, aby posúdili situáciu a vykonali potrebné opravy, prípadne výmenu skiel.

Zvýšené účty za energie

Ak ste si všimli nezvyčajný nárast účtov za energie, problém sa môže ukrývať v oknách. Už spomínané prefukovanie, nedostatočné zatváranie okien či poškodenie skiel môžu výrazne ovplyvniť energetickú účinnosť vašej domácnosti, čo vedie k zvýšeným nákladom na vykurovanie počas chladných dní či prevádzku klimatizácie v lete. Preto, ak sú vaše posledné účty za energie o čosi vyššie než obyčajne, stojí za to skontrolovať okná.

Estetika

V neposlednom rade môže na stav okien poukazovať aj ich estetická stránka. Vyblednuté, ošúchané alebo zastarané okná môžu ovplyvniť celkový vzhľad vášho domova k horšiemu. Okrem toho, zastarané okná nemusia spĺňať súčasné normy energetickej účinnosti, čo opäť vedie k vyšším účtom za energie ale aj zníženiu komfort bývania. Ak máte doma staršie okná, možno je čas osloviť profesionálny servis okien, aby zhodnotili ich stav a navrhli opravy prípadne výmenu okien, čím sa zlepší nielen vzhľad vášho domova, ale z dlhodobého hľadiska aj ušetríte.

Ak spozorujete niektorý z týchto znakov na vašich oknách, určite by ste nemali viac čakať. Obráťte sa na firmu, ktorá poskytuje profesionálne služby servisu, opráv a výmeny okien. Vyberte si spoľahlivú odbornú firmu, ktorá vám poskytne služby ako sú servis okien, oprava plastových okien či renovácia drevených okien. Poškodenia okien by sa nemali podceňovať a mali by sa riešiť čím skôr. Oprava plastových okien ale aj tých drevených je zvyčajne omnoho menej finančne nákladná, než ich výmena.

Je prirodzené, že okná sa časom opotrebujú. Avšak aby ste si predĺžili ich životnosť a udržali ich plnú funkčnosť, z času na čas bude potrebný servis či oprava plastových okien, prípadne renovácia drevených okien a ich povrchová úprava. Tak sa však vyhnete zhoršeniu poškodení a z tohto vyplývajúcich dôsledkov, ktoré by mohli viesť až k nutnosti celkovej výmeny okien.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť