Jeseň prináša s sebou krásne farby listov a prípravy na chladnejšie dni. Ak máte záhradu, jeseň je tiež časom, kedy by ste mali myslieť na to, ako ju správne zatepliť a pripraviť na nadchádzajúcu zimu.

Zatepľovanie záhrady

Upravte pôdu

Jeseň je skvelý čas na upravu pôdy vo vašej záhrade. Vytriedte odpadky a odstráňte mŕtve rastliny a pohrábte lístie. Ak máte kompost, môžete ho rozložiť na záhrade, aby pôda zostala živá a bohatá na živiny.

...

Mulčovanie

Mulčovanie je dôležitý krok pri zatepľovaní záhrady. Mulč chráni pôdu pred vysušením a zabraňuje mrazu v jej prenikaní do koreňov rastlín. Použite organický mulč, ako je slama alebo listie.

Zazimujte rastliny

Niektoré rastliny môžu byť citlivé na nízke teploty. Zakryte ich agrotextilom alebo látkou, ktorá ochráni rastliny pred zimou. Rastliny môžu byť tiež prekopané a presunuté dovnútra alebo do skleníka. Väčšinu trvalých kvetov a kríkov môžete orezať, ale nezabudnite, že niektoré rastliny, ako napríklad ruže, by mali zostať neorezané, aby sa chránili pred mrazom.

Ako sa postarať o bylinky?

Presun dovnútra

Väčšinu byliniek je potrebné presunúť dovnútra alebo do skleníka, kde budú chránené pred mrazom. Uistite sa, že majú dostatok svetla a vody.

Zber bylín

Ak nechcete svoje bylinky prenášať dovnútra, môžete ich skosiť a zasypať mrazuvzdorným mulčom, aby prezimovali vonku. Niektoré bylinky, ako napríklad rozmarín alebo tymian, sú odolnejšie voči mrazu a môžu zostať vonku.

Záhradný nábytok

Ak máte záhradný nábytok, je najlepšie ho presunúť dovnútra na suché a teplé miesto. Ak to nie je možné, zakryte ho nepriepustným plachtovým materiálom alebo použite špeciálne nábytkové ochrany. Pred uskladnením záhradného nábytku ho dôkladne vyčistite a usušte, aby ste predišli plesniam a korózii.

Jeseň je obdobím, kedy by sme mali myslieť nielen na to, ako si užiť krásne jesenné dni, ale aj na to, ako správne zatepliť našu záhradu a pripraviť ju na príchod zimy.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť