Citron je ovocie, ktoré nám môže v domácnosti slúžiť omnoho viac, než len ako základná prísada do kuchyne. Okrem toho, že je nevyhnutnou súčasťou mnohých kuchynských receptov, citron má aj ďalšie účely, ktoré môžu zlepšiť náš život.

Ako vieme využiť citrón v domácnosti?

Prírodný čistič

Jedným z najužitočnejších spôsobov, ako využiť citron v domácnosti, je jeho použitie ako prírodného čističa. Jeho kyslosť a antibakteriálne vlastnosti robia z citronovej šťavy výborný nástroj na čistenie rôznych povrchov. Stačí zmiešať citrónovú šťavu s vodou a vytvoriť si vlastný prírodný čistič na umývanie stôl, kuchynských dosiek, drezov, okien a dokonca aj šperkov. Citron odstraňuje nečistoty, mastnotu a nepríjemné zápachy, pričom zanecháva príjemnú vôňu po čistení.

...

Odstraňovač vodného kameňa

Váš sporák, rúra alebo varná kanvica môžu trpieť zákernejším problémom ako vodný kameň. Citronová kyselina je ideálnym prostriedkom na odstránenie týchto usadenín. Stačí zmiešať citrónovú šťavu s vodou a nechať ju pôsobiť na špinavom mieste. Potom dôkladne opláchnite.

Osvieženie chladničky

Chladničku môžete ľahko osviežiť pomocou citrónu. Na odstránenie nepríjemných zápachov a dezinfekciu vnútra chladničky stačí umiestniť misku s citrónovými plátkami alebo vložiť vymačkaný citrón do chladničky.

Čistenie mikrovlnky

Ak sa vám v mikrovlnke usadili nečistoty a nepríjemné škvrny, citrón môže pomôcť. Vložte do misky vodu s citrónovými plátkami a zapnite mikrovlnku na niekoľko minút. Para z citrónu zmäkčí nečistoty a uľahčí ich odstránenie.

Čistenie rúry

Odstránenie mastnoty a nečistôt zvnútra rúry môže byť výzvou. Citrón vám však môže ušetriť námahu. Zmiešajte citrónovú šťavu s kuchynskou soľou a použite túto zmes na čistenie vnútra rúry. Nechajte ju pôsobiť niekoľko minút a potom dôkladne utrite.

Prirodzený odstraňovač škvŕn

Citrónová šťava je tiež skvelým prírodným odstraňovačom škvŕn. Môžete ju použiť na odstránenie škvŕn z oblečenia, kobercov, obrusov a ďalších textílií. Stačí na postihnuté miesto naliať citrónovú šťavu, nechať ju pôsobiť niekoľko minút a potom umyť.

Osvieženie vzduchu

Okrem difuzéra môžete citrónovú šťavu použiť aj na prirodzené osvieženie vzduchu. Môžete ju zmiešať s vodou a naplniť sprejovač, aby ste osviežili vzduch v miestnostiach.

Citron je teda vynikajúcim prírodným čističom, ktorý nie len čistí efektívne, ale aj pridáva príjemnú vôňu do vášho domova. Využitie citronu v domácnosti na čistenie je ekologickou a zdravou alternatívou k chemickým čističom a umožňuje nám mať čistšiu a zdravšiu domácnosť. Nezabudnite však, že citrónová šťava môže byť korozívna na niektoré povrchy, preto by ste mali byť opatrní pri jej použití a vždy skontrolovať, či je povrch odolný voči kyselinám.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť