Para patrí medzi najlepšie prírodné čistiace prostriedky. Vďaka moderným parným čističom si môžete pravidelné aj veľké upratovanie uľahčiť aj vy. Čo všetko je možné vyčistiť parou a ako si vybrať parný čistič?

Výhody čistenia parou

Najväčšiu výhodou parného čistenia je likvidácia až 99,99 % baktérií, ktoré sa nachádzajú na tvrdých povrchoch. Okrem toho sa pri takomto čistení nevíria alergény a prach. Vaša domácnosť sa stane hygienicky čistou bez toho, aby ste museli používať akékoľvek čistiace prostriedky. Stačiť bude iba čistá voda a kvalitný parný čistič, takže ide o naozaj ekologické čistenie. Nemusíte sa obávať, že by po čistení zostali na plochách stopy po vode, pretože pri zohrievaní sa voda demineralizuje. Parou odstránite aj odolné škvrny ako sú mydlové usadeniny, vodný kameň alebo mastnota.

...

Na aké plochy sa dá použiť parný čistič?

Moderné parné čističe sú veľmi univerzálne a hodia sa na čistenie najrôznejších plôch v domácnosti. Používať ich môžete na čistenie laminátových podláh aj dlažby, a to vrátane špár. Skôr ako sa pustíte do čistenia podlahy, odporúča sa povysávať, aby ste odstránili prach a drobné nečistoty.

Laminátové podlahy čistite parou iba vtedy, ak ste si istý že boli položené odborne, aby neprišlo k poškodeniu lepených  spojov. Parný čistič ale asi najviac využijete v kúpeľni a kuchyni, pretože je ideálny na čistenie obkladačiek, armatúr, škár, ale aj skiel, zrkadiel aj na čistenie rúry na pečenie a varnej dosky.

Ako vybrať parný čistič?

Záleží najmä na tom, kde a ako chcete parný čistič využívať. Existujú totiž multifunkčné čističe, ktoré fungujú ako ručný parný čistič aj ako parný čistič na podlahy a to vďaka bohatému príslušenstvu. Na čistenie celej domácnosti je multifunkčný parný čistič asi najpraktickejší. Jedným zariadením vyčistíte digestor, dlažbu, zrkadlá aj armatúry.

 

Vždy si overte, aké príslušenstvo obsahuje a čo všetko s ním dokáže vyčistiť. Za pozornosť stojí aj objem nádržky, čím je väčší tým dlhšie môžete prístroj používať bez nutnosti doplnenia vody.

Mop, vysávač alebo ručný čistič

Okrem multifunkčného prístroja si môžete kúpiť aj malý ručný parný čistič, parný mop alebo parný vysávač. Ručný čistiť je vhodný na čistenie malých plôch, škár a ťažšie dostupných miest. Má menšiu nádržku, nižšiu cenu ale tiež nižší výkon. Jednoducho sa s ním manipuluje, keďže je ľahký a malý.

 

Parný vysávač je skvelý pomocník na čistenie kobercov a čalúnenia. Čistiť s ním ale môžete aj podlahy. Výhodou je, že rovno aj vysáva a tak za sebou nezanecháva špinu ani mokro. Ak chcete čistiť predovšetkým tvrdé podlahy, stavte na parný mop. Ten si poradí aj s odolnými nečistotami na dlažbe, vinylovej aj PVC podlahe a samozrejme s laminom. S mopom sa ľahko pracuje, ale keďže nesaje, je potrebné podlahu ešte vytrieť, aby bola suchá a nezostala na nej špina.

 

Zdroj obrázkov:

  1. Tinatin/Shutterstock.com
  2. j.chizhe/Shutterstock.com

 

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť