Jednou vetou

Kalavská bude vysvetľovať Druckerove sanitky

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská

autorská koláž hlavne.sk, TASR, čitateľ

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská bude dnes vysvetľovať pochybnosti okolo nákupu sanitiek na mimoriadnom výbore, ktorý zvolala opozícia. Na vážne podozrenia a predraženie tendra upozornila odborná analýza vypracovaná pre spravodajský portál hlavne.sk. Rezort zdravotníctva analýzu spochybnil, jej autori však na nej trvajú. Ministerstvu odkazujú, že zavádza verejnosť.

Druckerove sanitky sú podľa odborníkov predražené o milióny eur

Nič nechcú nechať na náhodu. S opozičnými poslancami sa ešte pred vystúpením ministerky Kalavskej na mimoriadnom výbore NR SR k tendru na 152 sanitiek stretol generálny tajomník ministerstva zdravotníctva Jozef Ráž, blízky človek exministra Tomáša Druckera, s ktorým tender na sanitky schválili. Poslancov sa snažil presvedčiť o jeho výhodnosti.

Drukerovčina za 6 miliónov?

Podľa analýzy vypracovanej odborníkmi na leasing a zdravotníctvo, ktorí si však neželajú byť menovaní, je „nákup“ sanitiek predražený a štát podľa nich môže prísť až o 6 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva reagovalo na analýzu rozsiahlou odpoveďou, informácie z nej označilo za zavádzajúce. K prepojeniam exministra Tomáša Druckera a Jozefa Ráža s víťazom tendra spoločnosťou LeasPlan, ktorý dostal zákazku za 22,4 milióna aj na Slovenskej pošte, keď v nej obaja páni figurovali sa nevyjadrili, podľa rezortu zdravotníctva sú to vraj bulvárne informácie.

Poslanci si volajú Kalavskú: Musí vysvetliť Druckerove sanitky

Analytici: Nedokázali výhodnosť tendra

Reakciu ministerstva zdravotníctva sme opätovne nechali preskúmať autorom kritickej analýzy. Trvajú však na svojom, ministerstvo zdravotníctva podľa nich informácie nevysvetlilo a nedokázalo výhodnosť tohto nákupu. Trvajú na tom, že autá sú nakúpené draho bez možných zliav, nevýhodné sú aj služby a servis.

Ďalšie pochybnosti v sanitkách

Po preštudovaní odpovedí z ministerstva zdravotníctva prichádzajú aj s ďalšími výhradami a podozreniami. Podľa nich bola zle vypočítaná predpokladaná hodnota zákazky, hovoria o umelom navyšovaní ceny, nehospodárnosti a dokonca o nejednom porušení zákona.

EXKLUZÍVNE FOTO: Drucker láka do strany Ficových exministrov

Manipulujú s cenou a úsporami

Rezort zdravotníctva pri vyhlásení tendra nerešpektoval ani vlastné rozhodnutie o celkovej cene zákazky. Napriek tomu, že na gremiálnej porade predložil generálny tajomník MZ SR Jozef Ráž materiál o sanitkách, v ktorom členovia schválili celkovú cenu na 33 587 026 Eur, súťaž nakoniec vyhlásili s cenou 35 326 279 Eur, teda o 1,74 miliónov viac, ako si sami odklepli. To bolo prvé pochybenie. Druhé pochybenie podľa analýzy: Aj grémiom schválená cena zákazky 33,5 miliónov bola privysoká. „Uvedením nesprávnych údajov do výpočtu predpokladanej hodnoty zákazky ministerstvo zdravotníctva pracovalo s nesprávnou – nadhodnotenou výškou nákladov a prepočtom na 152 vozidiel získalo nadhodnotenú cenu zákazky,“ píše sa v analýze tendra na sanitky.

Porušili zákon?

V skutočnosti mala byť predpokladaná hodnota zákazky 28 212 960. Prečo? Prvá súťaž na sanitky bola zrušená, údajne pre nehospodárnosť. Ministerstvo zdravotníctva súťaž zrušilo až po predložení súťažných ponúk. Súťažili tri firmy. Dvaja súťažiaci predložili ponuku na 28 miliónov, tretí na 34 miliónov. „Absolvovaním verejného obstarávania získal obstarávateľ kvalifikované cenové ponuky s DPH. Zákon ukladá povinnosť určiť predpokladanú hodnotu zákazky podľa najnižšej ponuky, nie priemer ponúk. Napriek tomu bola v opakovanej súťaži cena zákazky stanovená na 35,5 milióna eur, teda o 7,11 miliónov viac ako ukladá zákon,“ konštatuje analýza. Ministerstvo zdravotníctva napriek týmto závažným informáciám presviedča o úspore 4 milióny eur.

FOTO: Toto nech ani nevidí. Ficove dlažobné kocky voľne pohodené pri parlamente

Šancu ušetriť nevyužili

Ďalšou výhradou expertov je nedodržanie zásady hospodárnosti, ktorá nebola dodržaná spojením leasingu áut a servisu do jedného balíka. „V jednom predmete zákazky spojil viacero komponentov a to služby (7 komodít) ako aj tovar (3 komodity), ktoré majú rôzne trhové prostredie, čím obmedzil hospodársku súťaž, nakoľko pri rozdelení zákazky na viacero samostatných postupov verejného obstarávania by mohlo prejaviť reálny záujem o účasť na verejnom obstarávaní viacero potenciálnych záujemcov. Takýmto konaním obstarávateľ porušil základné princípy verejného obstarávania s dôrazom na princíp hospodárnosti a efektívnosti,“ uvádza analýza.

Presadili najnevýhodnejší model

Štát mohol podľa záverov analýzy ušetriť viac ako 6 miliónov pri inom nastavení počtu nakupovaných vozidiel. Časť sanitiek sa nakupuje do rezervy ako náhradné vozidlá pre prípad, že plne funkčné autá na určitý čas vypadnú z prevádzky napríklad z dôvodu ich servisovania. Ako náhradné vozidlo pritom môžu využiť staršie jazdené vozidlo. S takýmto modelom ministerstvo pod vedením Tomáša Druckera nepočítalo. Model, ktorý vybralo pre 109 staníc pre sanitky je pritom podľa prepočtov analýzy finančne najnevýhodnejší pre štát.

Buduje si tím? Tomáš Drucker na kávičke so známym moderátorom

Prevozné sanitky

Zaujímavosťou je, že sanitky značky Ford, ktoré vysúťažilo ministerstvo nemecký výrobca vo svojom katalógu vedie ako prevozné nie ako sanitné záchranné vozidlo. Podľa našich štandardov je takáto sanitka vyhovujúca, no v praxi to znamená, že je menšia a o niečo menej komfortná ako sanitky, ktoré aktuálne ešte na Slovensku jazdia. ,,Faktom ale je, že ku tretine Slovákov budú jazdiť sanitky za superzáchrankové ceny ale z kategórie prevozových vozidiel,“ píše sa v analýze.

Analýza: Zmluva môže byť neplatná

Mimoriadne vážnym pochybením môže byť aj zmluvný vzťah. Súťaž vyhlásila Záchranná zdravotná služba, ktorá je príspevkovou organizáciou ministerstva zdravotníctva. Zákazku uzavreli prostredníctvom Zmluvy o nájme veci s dojednaným právom kúpy. „Podľa obsahu ide o zmluvný typ operatívneho lízingu…. Podľa paragrafu 24 ods. 4 zákona č.523/2004 o rozpočtových pravidlách nemôže štátna príspevková organizácia uzatvárať zmluvy na operatívny alebo finančný lízing, nakoľko to predmetný zákon neustanovuje,“ uvádza sa v analýze s tým, že takáto zmluva je uzatvorená v rozpore so zákonom a teda neplatná.

Exkluzívne foto: Drucker zakladá stranu. Tajné stretnutie s koaličným poslancom

Druckerove tendre

Obe verejné obstarávania na sanitky boli vypísané, schvaľované v období ministrovania Tomáša Druckera, keď Andrea Kalavská bola na ministerstve zdravotníctva štátnou tajomníčkou. Súťaž uzavreli podpisom zmluvy, keď Kalavská zaujala miesto ministra Druckera, ktorý nahradil Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra.

Starí známi – LeasPlan – Drucker – Ráž

Víťaz tendra spoločnosť LeasPlan je exministrovi zdravotníctva a exministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi dobre známa. Firma bola úspešná aj za jeho pôsobenia na Slovenskej pošte v roku 2014. V tom čase, keď tam bol aj Jozef Ráž. Pošta vtedy uzavrela s firmou rámcovú zmluvu za 22,4 milióna na prenájom 980 vozidiel so servisom. Ráža si Drucker so sebou zobral v roku 2016 na ministerstvo zdravotníctva po svojom nástupe do ministerského kresla. Z Ráža sa stal vedúci služobného úradu, teda najvyšším úradníkom na úrade a vo funkcii zostal aj po Druckerovom odchode. Za riaditeľa Záchrannej zdravotnej služby nastúpil Rážov známy, s ktorým má spoločnú minulosť v Bytovej agentúre rezortu ministerstva obrany. Keď v nej Slovák šéfoval, Ráž mal v agentúre na starosti verejné obstarávanie.

VIDEO: Ministerka Kalavská sľubuje, že zverejní detaily k sanitkám

Informácie idú poslancom

Jedinou hoci nepresnou informáciou, ktorú ministerstvo objasnilo je porovnanie výhodnosti slovenských a českých sanitiek.

Všetky podrobnosti poskytne portál hlavne.sk poslancom pred rokovaním mimoriadneho výboru NR SR.

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky