Jednou vetou

Program Európa pre občanov podporil kultúrne projekty za takmer 804.000 eur

Ilustračná foto

Foto: TASR

Na Slovensko vďaka programu Európa pre občanov poputuje takmer 804.000 eur. V poslednej výzve uspelo 24 slovenských projektov. Najviac peňazí pôjde do 21 slovenských obcí, miest a organizácií zastupujúcich samosprávu na projekty podporujúce družobné partnerstvá miest. V stredu o tom informovali na tlačovej konferencii v Bratislave zástupcovia Európskeho kontaktného bodu (EKB), ktorý program Európa pre občanov na Slovensku zastupuje.

Program Európa pre občanov podporuje projekty medzinárodných stretnutí družobných miest a obcí, budovanie sietí medzi mestami alebo obcami, projekty občianskej spoločnosti a projekty zachytávajúce pamäť ľudí na udalosti 20. a 21. storočia. „Je najmenším programom z tzv. komunitárnych programov EÚ, akými sú Erazmus+, Kreatívna Európa alebo Horizon2020. Program riadi Európska komisia prostredníctvom svojej výkonnej agentúry EACEA. Podané projekty sa hodnotia priamo z Bruselu. Financovanie projektov prebieha na základe tzv. paušálov,“ priblížila Želmíra Gerová, vedúca EKB na Slovensku.

Colníci pristihli na Orave poľského vodiča, ktorý prevážal tabak bez dokladov

Cieľovou skupinou programu sú obce, mestá, záujmové združenia, neziskové organizácie, občianske združenia a verejný sektor. „EKB zároveň ponúka konzultácie pre tých, ktorí vypracovávajú nejaký projekt programu. Ten pôsobí na Slovensku od roku 2011, ktorý je súčasťou Národného osvetového centra,“ spresnila.

Podľa Gerovej sú z dlhodobého horizontu úspešní najmä žiadatelia o podporu z programu Družobné mestá a pri každej uzávierke je úspešných približne 20 projektov. „Z celoeurópskeho hľadiska ide pravidelne o jeden z troch najlepších výsledkov,“ dodala.

ÚNOS VIETNAMCA – Kaliňák splnil, čo sľuboval. Podrobil sa detektoru lži

Okrem medzinárodnej spolupráce v oblastiach samosprávy je program zameraný aj na rozvoj aktívneho občianstva. „V rámci tohto opatrenia získal v porovnaní s projektmi z celej Európy najvyššie hodnotenie projekt zameraný na voľby do Európskeho parlamentu 2019, ktorý predložila slovenská organizácia GLOBSEC,“ informovala Gerová.

V oblasti Európska pamäť bol podporený projekt organizácie Post Bellum SK a projekt Katedry rusistiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky