Jednou vetou

Poslanci si volajú Kalavskú: Musí vysvetliť Druckerove sanitky

ZĽAVA: ministerka MZ SR Andrea Kalavská, exminister MZ SR Tomáš Drucker, a Jozef Ráž mladší

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota, Bohdana Volková/hlavne.sk, TASR

Už v najbližších dňoch požiadajú opoziční poslanci Výboru NR SR pre zdravotníctvo o zvolanie mimoriadneho výboru, na ktorom ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská bude musieť vysvetliť nákup 152 sanitiek, na ktorý upozornil portál hlavne.sk.

Druckerove sanitky sú podľa odborníkov predražené o milióny eur

Zvolanie mimoriadneho výboru pre zdravotníctvo k sanitkám potvrdil nezávislý poslanec Alan Suchánek, ktorý v minulosti upozornil na kauzu piešťanského cétečka. Spolu s ním sa chcú ministerky na sanitky pýtať aj Zuzana Šebová zo Sme- rodina, Jana Cigániková zo SaS a Marek Krajčí z OľaNo.

Rozhodli sa tak po našom článku a analýze, ktorú sme si dali vypracovať u odborníkov na leasing a zdravotníctvo. „Myslím si, že vaše údaje sú správne, takto sa to robí. Zistili ste, ako sa v podstate kradne,“ tvrdí poslanec za OĽaNO, Marek Krajčí.

FOTO: 30 miliónové sanitky konečne v prevádzke

Poctivé vyšetrenie neočakáva Jana Cigániková zo SaS. „Som veľmi znepokojená vašimi zisteniami, ale nie som prekvapená. Smutné na týchto kauzách je, že kým nebude vymenená vláda a s ňou nominanti na najvyšších postoch, poctivého vyšetrenia alebo vyvodenia dôsledkov sa sotva dočkáme,“ odpovedala nám.

Ministerstvo: Ušetrili sme

Ministerstvo zdravotníctva zareagovalo na náš článok po troch dňoch a trvá na tom, že pri leasingu sanitiek štát ušetril, informácie z nami zverejnenej analýzy označili za zavádzajúce. Ku kúpnej cene áut, ktorá podľa našej analýzy mohla byť pri takom veľkom nákupe podstatne nižšia sa rezort nevyjadril.

VIDEO: Ministerka Kalavská prisľúbila, že zverejní detaily k sanitkám

Za úsporu považuje, že oproti predpokladanej cene bola vysúťažená suma o 4,1 miliónov nižšia. Sanitky tento rok nakupovali aj u našich západných susedov. Pražská záchranka nakúpila mercedesy. Rezort Andrei Kalavskej sa bráni tvrdeniu, že tie české vyšli lacnejšie, ako slovenské fordy. Predražené majú byť podľa rezortu zdravotníctva v porovnaní s našimi tie české a to až o 110 tisíc eur na jedno auto. 

Nad prepojeniami mávli rukou

Tender vyhlásený ešte za éry ministrovania Tomáša Druckera vyhrala spoločnosť LeasePlan Slovakia, ktorá bola úspešná aj na Slovenskej pošte v čase keď jej šéfoval Drucker a Jozef Ráž ml. bol jeho podriadený.

EXKLUZÍVNE FOTO: Drucker láka do strany Ficových exministrov

Obaja boli kľúčovými postavami pri tendri na sanitky, ktorý vyhlásila Záchranná zdravotná služba. ,,Bulvárny zbytok textu článku neobsahuje žiadne relevantné a komentovateľné informácie,“ reagoval rezort na tieto prepojenia.

Tomáš Drucker pred rokom čelil kauze, ktorú na neho vytiahol líder OĽaNo Igor Matovič a súvisela s firmou Rempo, ktorá dodávala pre Slovenskú poštu, keď bol Drucker jej generálnym riaditeľom. Matovič vtedy hovoril o korupcii.

Po pozemkoch musel Drucker vysvetľovať aj Haščáka z Penty

Od ľudí figurujúcich v Rempe sa podľa Matoviča podarilo Druckerovej žene nadobudnúť pozemky za desatinu ich trhovej hodnoty. Drucker to vtedy odmietal. Ďalšie informácie o nákupe sanitiek vám prinesieme už čoskoro.

FOTOGALÉRIA ( kliknite na miniatúry ):

 

Nič nebude. Kiska mal dostať v Česku najvyššie štátne vyznamenanie

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky