V snahe o riešenie envirozáťaže Chemko Strážske sa spojili tri ministerstvá. Ako agentúru SITA informoval hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov, vo štvrtok 30. júla sa v tejto súvislosti stretli šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO). Na stretnutí sa oboznámili s vývojom situácie a krokmi, ktoré doteraz rezort vnútra podnikol a prisľúbili finančnú či odbornú pomoc. Počiatočné finančné náklady na riešenie problému odhaduje rezort vnútra na zhruba 500-tisíc eur, neskôr, v rámci likvidácie nebezpečného odpadu a ďalších nevyhnutných krokov, by malo ísť predbežne o sumu päť miliónov eur.

Šéf rezortu vnútra Mikulec priblížil jednotlivé fázy, ktoré v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave navrhnú v nasledujúcom období vykonať. Podľa neho je situácia vážna a je preto nepochopiteľné, že predošlé garnitúry dovolili, aby zašla do bodu, že ohrozuje na zdraví a živote desaťtisíce ľudí žijúcich v danej oblasti.

...

Minister envirorezortu Budaj chce ponúknuť odborné kapacity ministerstva životného prostredia. Uviedol, že vo fáze odbornej prípravy sa jeho ministerstvo zhostí koordinácie expertného tímu, ktorý plánuje zvolať do 14 dní. Avizoval tiež zámer odhaliť všetko „o nezodpovednosti zodpovedných“, ktorá spôsobila, že Slovensko, pokiaľ ide o PCB látky, je najznečistenejšou krajinou. „Zanedbávanie povinnosti je rovnakou envirokriminalitou, ako keby niekto občanom v okolí Chemka Stážske trávil studne,“ zdôraznil.

Mičovský očakáva, že „od slov sa prejde k činom“. „Naše ministerstvo vkladá do riešení tohto problému v lokalitách Strážske a Poša všetky kapacity, ktoré má k dispozícii, a to hlavne personálne a odborné z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. Rovnako sme ochotní prispieť aj finančne. A, samozrejme, budeme prítomní pri všetkých úlohách, ktoré vyplynú z tejto mimoriadnej envirozáťaže,“ povedal.

Predchádzajúca vláda vyhlásila 22. januára mimoriadnu situáciu v súvislosti s toxickým odpadom v areáli bývalých chemických závodov Chemko Strážske. Následne 7. februára vydali prednostovia okresných úradov v Košiciach a Prešove príkaz pre spoločnosť Environ Centrum na vykonanie geologického prieskumu na určenie rozsahu záchranných prác v lesnej obore v Stražskom. V blízkosti areálu sa nachádzajú stovky ton polychlórovaných bifenylov, takzvaných PCB látok, ktoré môžu byť zdraviu aj životu nebezpečné. O výskyte nebezpečných PCB látok v areáli závodov v Strážskom sa hovorilo už dávnejšie, ich prítomnosť však definitívne potvrdila kontrola v apríli 2019.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť