Hoci sa človek snaží dávať pozor a chráni sa tak, ako sa len dá, niekedy sa napriek tomu stane účastníkom nehody alebo zažije nepríjemnú či krízovú situáciu. V zásade platí, že vždy ide o zdravie, niekedy dokonca aj o život. Tu je niekoľko rád, ako postupovať.

Dopravná nehoda: ako pomôcť, čo robiť a aký je postup

Dopravná nehoda je situácia, ktorú nechce zažiť nikto z nás. Štatistiky však vravia jasnou rečou a nehôd na cestách pribúda. Ako sa vraví, nešťastie chodí po ľuďoch, takže je dobré vedieť, ako sa zachovať, ak sa v takejto nepríjemnej situácii ocitnete.

...

Je samozrejme veľký rozdiel, či je následkom dopravnej nehody len hmotná škoda, alebo ide o zranenie, ujmu na zdraví alebo dokonca smrť jej účastníkov.

Ak ste vy v poriadku, treba čím skôr zistiť stav ostatných. Pokiaľ je niekto zranený, treba v rámci svojich možností a schopností takémuto človeku poskytnúť prvú pomoc a bezodkladne volať záchrannú zdravotnú službu. Ak zdravotný stav zraneného vyžaduje akútnu pomoc, je potrebné riadiť sa pokynmi lekára na telefónnej linke.

Vždy je nutné zostať na mieste nehody až do príchodu policajta a lekára, aby ste im vedeli poskytnúť čo najviac aktuálnych informácií. Do tohto času sa snažte eliminovať riziko zhoršenia zdravotného stavu, podávajte prvú pomoc a zabráňte ďalším kolíziám.

Nie je vašou povinnosťou riešiť identifikáciu zraneného, ale ak viete pomôcť v tomto smere, určite tak urobte. V niektorých prípadoch môže byť nápomocná aj kartička s tzv. ICE kontaktom. Je na nej kontakt, ktorý slúži bezpečnostným a záchranným zložkám na uľahčenie identifikácie poškodeného. Alternatívou je kontakt v mobilnom telefóne.

Úraz doma alebo vonku: nehody, poranenia a zlomeniny

Hoci sa to možno nezdá, viac ako polovica všetkých úrazov sa stane v domácnosti. Platí to najmä vtedy, ak sa jedná o domáce práce. Najčastejšie to sú rôzne zlomeniny, podvrtnutia a úrazy hlavy následkom pádu, žiaľ niektoré končia aj tragicky.

Podľa odborníkov je to preto, lebo doma podceňujeme bezpečnostné opatrenia, nie sme dostatočne opatrní a máme dojem, že sa nám nemôže nič stať.

Podobným problémom sú aj zranenia v nevýrobných závodoch a pracoviskách. Kým vo výrobných halách sa na bezpečnosť dbá vo zvýšenej miere, v kanceláriách sú často bezpečnostné školenia a cvičenia len formalitou. Najčastejším dôvodom pracovných úrazov tak zostáva nepozornosť a nedodržiavanie bezpečnostných predpisov a nariadení.

V zásade platí, že vždy treba dbať na zastavenie krvácania, všímať si stavy, kedy dochádza k poruchám či strate vedomia a riešiť akúkoľvek bolesť spojenú s obmedzením hybnosti. Podceniť aj najmenšiu zlomeninu sa nevypláca, vráti sa to pri rekonvalescencii.

Problematickou kapitolou sú zranenia spôsobené športom, najmä amatérskym. Medzi najčastejšie úrazy a poranenia patria pády z bicyklov, kolieskových korčúľ alebo úrazy pôsobené pri futbale. Jedná sa o zlomeniny, otrasy mozgu či úrazy hlavy. Ak sa niečo také stane, treba postupovať podobne, ako pri nehode, vždy však kontaktuje lekára.

Akútne zhoršenie zdravotného stavu: pozor na infarkt

Medzi časté príčiny predčasných úmrtí v súčasnosti patrí srdcový infarkt. Treba však jedným dychom dodať, že na príčine sme predovšetkým my. Je to predovšetkým náš nezdravý životný štýl, ustavičný stres, zlá životospráva a akútny nedostatok pohybu.

O to viac by sme mali byť k sebe prísnejší, no dôležité je tiež vedieť rozpoznať príznaky infarktu. Tak, ako pri väčšine chorôb, aj tu zohráva významnú úlohu diagnostika.

Pozornosť treba zvýšiť, pokiaľ sa u vás objavia niektoré typické symptómy a signály infarktu. Nadmerný tlak a bolesť v hrudníku patria medzi najzávažnejšie a najtypickejšie. Ak sa vás objavia a nemá to žiadnu zjavnú príčinu v predošlom zranení, okamžite navštívte lekára. Stačí len niekoľkých základných vyšetrení a riziko predčasnej smrti je zažehnané.

Ďalšími signálmi sú celková slabosť a únava. Tie nastávajú, ak je tepna zúžená a nestíha ňou pretekať dostatočné množstvo krvi, s čím súvisí aj následný nedostatok kyslíka. Človek môže mať tieto príznaky aj z iného dôvodu, no ak sa opakujú, venujte im pozornosť.

Podobných symptómov môže byť viac, napríklad potenie, zimomrivosť alebo závraty. Ak nechcete nechať nič na náhodu, najlepšie je navštíviť lekára. Samozrejmosťou by mala byť prevencia, ktorá spočíva v kombinácií pravidelných lekárskych prehliadok a lepšej životosprávy. Tak sa dokáže krízovej situácii s infarktom vyhnúť najlepšie!

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť