Viaceré módne e-shopy vám dnes ponúkajú aj značku, ktorá bola založená z veľmi neobvyklého dôvodu. Zakladateľ nemal absolútne žiadne skúsenosti s týmto trhom, podnetom bola len nespokojnosť so službami.

Píšeme o D. G. Fisherovi, ktorý v roku 1969 založil značku Gap. Tá sa nachádza aj v ponuke známeho módneho e-shopu Answear. Podobné osoby zo sveta odevného priemyslu doň vstúpili po vyškolení sa alebo aspoň s určitou skúsenosťou. Fishera jednoducho do toho dohnala neschopnosť kúpiť si nohavice…

...

Nenašiel nohavice, založil budúci módny gigant

Dospelo to až do takého štádia, že si v spomenutom roku otvoril svoj prvý obchod s oblečením. Keďže disponoval pásom o veľkosti 31 palcov a v San Franciscu predávali nohavice značky Levi´s len v číslach 30 a 32, rozhodol sa konať. Išlo o realitného obchodníka, ktorý vyhľadával staršie hotely a prestavil ich do lukratívnejšej podoby, oblečenie dovtedy len kupoval.

Za názov môže ale jeho manželka, ktorej sa páčilo slovné spojenie „generačný rozdiel(generation gap). Ten v tej dobe popisoval výrazné odlišnosti v hodnotových postojoch povojnovej generácie a výchove ich detí. GAP mal znamenať akési objavenie diery na trhu. Vstupná investícia predstavovala 63 tisíc dolárov, o rok sa tešil z obratu cez dva milióny… V roku 1972 začal s výrobou vlastného oblečenia, čím sa chcel zbaviť značky iba akéhosi predajcu Levi´s.

Turbulentné obdobia značky

Smrťou zakladateľa sa ale nič neskončilo, aj keď sa značka nevyhla problémom. V roku 2011 musela zavrieť 189 amerických obchodov, čo predstavovalo 21 %. Skvelou kompenzáciou bol ale vstup na brazílsky a hlavne čínsky trh. Posledné roky ale prišlo k veľkým investíciám na vybudovanie distribučných centier a úprave smerovania firmy. Dnes GAP disponuje mnohými preslávenými značkami, medzi ktoré patrili napríklad tieto:

  • Old Navy,
  • Banana Republic,
  • Forth & Towne,
  • Athleta.

Gap aj na Slovensku

Gap dnes patrí medzi najznámejšie módne značky. Ich produkty vám ponúka aj e-shop Answear.sk. Známe logo disponujúce týmito troma písmenkami (poslednú podobu nadobudlo v roku 2010) propaguje naozaj široké spektrum oblečenia. Zakúpiť si môžete tričká, mikiny a hlavne rôzne kúsky z rifľoviny. Snaží sa vytvárať funkčný a módny americký štýl, ktorý má fanúšikov po celom svete. V ponuke ale nájdete aj saká, sukne, košele, tepláky, svetre, vesty či šaty.

Na svoje si prídu ženy aj muži všetkých vekových kategórií. Vsaďte na ozajstnú overenú kvalitu. Veď Gap nie je len tak pre nič za nič najväčším špecializovaným obchodom s oblečením v USA a tretím vo svete vôbec (po H&M a Inditex). Ich sortiment sa hodí na voľnočasové aktivity, do spoločnosti ale aj do práce. Vysoká kvalita, zaujímavý dizajn či mimoriadna kvalita výrobného procesu, to sú jeho najsilnejšie zbrane.

Zdroj obrázku: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť