Jednou vetou

Druckerove sanitky sú podľa odborníkov predražené o milióny eur

ZĽAVA: exminister MZ SR Tomáš Drucker, ministerka MZ SR Andrea Kalavská a Jozef Ráž mladší

autorská koláž hlavne.sk, MIPS, TASR

Spravodajský portál hlavne.sk má k dispozícii analýzu nákupu 152 sanitiek v rezorte zdravotníctva, ktorý sa uskutočnil za éry ministra Tomáša Druckera a jeho ľudí. Zmluvu za takmer 31 miliónov eur podpísali vlani v októbri, keď už ministerkou bola Andrea Kalavská. Z analýzy vyplýva, že tender na sanitky je predražený o milióny eur. Môže ísť až o 6 miliónov Eur.

VIDEO: Ministerka Kalavská sľubuje, že zverejní detaily k sanitkám

Už niekoľko týždňov jazdia po Slovensku nové sanitky Ford, ktorými rezort zdravotníctva ešte pod vedením Tomáša Druckera zmodernizoval vozový park záchraniek. Býva bežnou praxou, že ministerstvo a jeho čelní predstavitelia využijú takýto úspech na svoju pozitívnu prezentáciu. Pri sanitkách za 31 miliónov je však rezort podozrivo ticho. Napriek tomu, že hlavne.sk už niekoľko týždňov upozorňuje na pochybnosti okolo tohto tendra, ministerstvo zdravotníctva sa drží svojho stanoviska a presviedča verejnosť, že ceny a podmienky leasingu, za ktoré autá nakúpili sú výhodné a všetko je transparentné.

Nevýhodnosť ukrytá v zmluve

Bežný človek nemá šancu zistiť, či zmluvné podmienky sú naozaj výhodné aj pre štát. Odhaliť nevýhodnosť dokáže len človek, ktorý sa v podobných obchodoch vyzná. Ministerstvo zdravotníctva sa pri vysvetľovaní tohto nákupu háji spoluprácou s Inštitútom zdravotnej politiky. Treba podotknúť, že ide o analytický a poradný orgán samotného ministerstva, ktorý sa podieľal aj na nastavení súťažných podmienok nákupu. Analýzu zmluvy a súťaže si hlavne.sk dalo preto vypracovať u odborníkov z oblasti leasingu, finančného plánovania a zdravotníctva. Záverom tejto analýzy je, že sanitky vysúťažili nevýhodne. Predraženia analytici našli až v štyroch položkách.

Buduje si tím? Tomáš Drucker na kávičke so známym moderátorom

Vedeli, že štát bude doplácať

Prvou položkou je kúpna cena áut, pričom pri stanovenom objeme (celkovo 152 vozidiel), je možné dosiahnuť podstatne lepšiu cenu. Ďalšie medzery sú v sanitnej výbave, v službách súvisiacich s leasingom, ako aj dodatočných nákladoch za najazdené kilometre. Celkové predraženie odborníci vyčíslili na 6,5 milióna s DPH.

900 tisíc za kilometre navyše

V tlačovej správe z roku 2015 ministerstvo zdravotníctva oznamuje: ,,Tieto (pozn. redakcie „sanitky“) spolu v roku 2015 zrealizovali 138 – tisíc výjazdov a najazdili takmer 4 milióny kilometrov, to predstavuje takmer 63 – tisíc km na jednu stanicu“. V súťažných podmienkach leasingu však nastavili pre každú sanitku nájazd iba 55 – tisíc kilometrov ročne. Za každých tisíc kilometrov najazdených navyše musí štát doplácať 0,25 percenta za sanitku. Ročne tak tak môže štát priplatiť viac o 182 tisíc Eur, čo pri päť ročnom lízingu predstavuje doplatok viac ako 910 – tisíc Eur nad rámec medializovanej sumy 30,9 miliónov Eur. A to je len jedna položka tohto nákupu. Ministerstvo zdravotníctva a Záchranná zdravotná služba, ktorá tender vyhlasovala, tak dopredu vedeli, že cena 31 miliónov nebude konečná a štát zaplatí viac. článok pokračuje nižšie

Infografika: hlavne.sk

Mercedes v Čechách o 45 tisíc lacnejší

Hlavne.sk nedávno porovnalo nákup slovenských fordov s nákupom sanitiek v u našich susedov v Českej republike, ktorý tento rok nakúpili 30 mercedesov za 4,7 miliónov Eur. Jedno vozidlo, teda získali Slováci priemerne za viac ako 203 tisíc Eur, pričom v Českej republike zaplatili za mercedes o 45 tisíc menej, čiže 157 tisíc Eur. Naše ministerstvo zdravotníctva sa však snaží verejnosť presvedčiť, že vyššia cena pri tomto nákupe je vlastne úsporou.

Ceny vybavenia sanitiek utajujú

Podľa analýzy portálu hlavne.sk sú predražené aj sumy za sanitnú zástavbu, ktorú dodávateľsky realizovala spoločnosť Chirosan Piešťany. Pri 152 vozidlách ide sumu presahujúcu milión eur. Napriek našej snahe, získať ceny sanitnej zástavby sa nám túto informáciu nepodarilo dostať ani od ministerstva zdravotníctva, samotnej záchrannej služby, ani spoločnosti Chirosan, ktorá sa odvoláva na obchodné tajomstvo. Rezort pod vedením Andrei Kalavskej uviedol v zmluve len technickú špecifikáciu sanitnej výbavy. Ceny vybavenia nevyžadoval, preto ju v zmluve nenájdete.

Exkluzívne foto: Drucker zakladá stranu. Tajné stretnutie s koaličným poslancom

Tender lacnejší o 3 milióny zrušili pre nehospodárnosť?!

Pripomeňme si, že tender na sanitky bol definitívne ukončený až na druhý pokus. S ponukou takmer 31 miliónov ho vyhrala spoločnosť LeasePlan Slovakia. Rozdiel medzi ponukou víťaza a druhého v poradí bol len 53 eur. Oveľa zaujímavejšie však je, že pôvodná prvá súťaž vygenerovala obstarávaciu cenu vozidiel vo výške 28 miliónov, čo je až o 3 milióny eur menej. Zvíťazila v nej spoločnosť Volkswagen Finančné služby Slovensko, ktorá sa už do opakovanej súťaže nezapojila. Čerešničkou je, že pôvodnú súťaž rezort ešte pod vedením Tomáša Druckera zrušil pre údajnú nehospodárnosť. 

Druckerove tendre

Obe verejné obstarávania na sanitky boli vypísané a schvaľované v období pôsobenia ministra Tomáša Druckera, keď Andrea Kalavská bola jeho štátnou tajomníčkou. Súťaž bola uzavretá podpisom zmluvy v čase keď už Kalavská zaujala miesto ministra Druckera. Ten nahradil Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra, ale až potom, čo prezident Kiska odmietol akceptovať na tomto poste Druckerov tieň v podobe Jozefa Ráža.

Starí známi – LeasePlan – Drucker – Ráž

Víťaz opakovaného tendra LeasePlan je exministrovi zdravotníctva a exministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi dobre známy. V roku 2014 pôsobil exminister na Slovenskej pošte a s ním ako špecialista pre verejné obstarávanie a riaditeľ správy majetku aj Jozef Ráž. Pošta vtedy uzavrela s firmou LeasePlan rámcovú zmluvu za 22,4 milióna eur na prenájom 980 vozidiel so servisom. Drucker si po svojom nástupe do ministerského kresla v roku 2016 zobral Ráža aj na ministerstvo zdravotníctva. Z Ráža sa stal generálny tajomník úradu (predtým vedúci služobného úradu), teda najvyšší štátny úradník na ministerstve. V tejto funkcii zostal aj po Druckerovom odchode na vnútro a aj po jeho demisii. článok pokračuje nižšie

Infografika: hlavne.sk

 

Ráž a „jeho ľudia“

Ako generálny tajomník má Jozef Ráž priamy dosah napríklad na verejné obstarávanie, európske projekty, či organizácie spadajúce pod ministerstvo zdravotníctva. Nie je preto žiadne prekvapenie, že za riaditeľa Záchrannej zdravotnej služby nastúpil Rážov známy, s ktorým má spoločnú minulosť už z Bytovej agentúry rezortu ministerstva obrany. Zmenilo sa len ich vzájomné postavenie. Slovák bol šéfom agentúry a Ráž mal na starosti verejné obstarávanie. Dnes šéfuje Ráž a súťaž na sanitky mal na starosti Slovák.

Zodpovedný: Drucker a Ráž. Krytie: Kalavská

Hlavne.sk poukazuje na pochybný tender už niekoľko týždňov. Ministerstvo nás stále presviedča o jeho výhodnosti, no tají všetko čo by mohlo aspoň trochu zmierniť podozrenia. Exminister Tomáš Drucker dokola hovorí, že s tým nič nemá.

Dajte nám like na Facebooku a pridajte sa k nám. Nájdete nás TU

Na ťahu je Kalavská a Pellegrini

Ak ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá za rezort nesie politickú zodpovednosť nechce v rezorte ešte väčší škandál, ako nákup predraženého CTčkaa (vtedy padla ministerka Zvolenská aj predseda NR SR Paška), mala by okamžite predstúpiť pred verejnosť a vysvetliť tento nákup, alebo jednoznačne ukázať na zodpovedných a prijať opatrenia s možnou dohrou aj pred orgánmi činnými v trestnom konaní. Záujem na objasnení predraženého tendra by však mal mať aj vládny Smer – SD (Drucker i Kalavská sú ich nominanti), či premiér Pellegrini.

Odpoveď Ministerstva zdravotníctva (24. 4. 2019), keď sme sa po prísľube samotnej ministerky, že cenu vybavenia zverejnia, znovu pýtali na dovybavenie 152 sanitiek: 

Dobrý deň,

dovoľte, aby sme Vám vysvetlili tému komplexne. Nakoľko pacient je pre nás prioritou, rozhodli sme sa pre obnovu sanitných vozidiel pre Záchrannú zdravotnú službu Bratislava. Vozidlá, ktoré záchranka aktuálne používa, sú v mnohých prípadoch v teréne počnúc rokom 2008, v priemere majú najazdených 350 tisíc kilometrov, mnohé prekročili 400-tisícovú hranicu, čo si vyžaduje vysoké investície do údržby, nakoľko väčšina jázd znamená zrýchlený presun vozidla k pacientovi alebo s pacientom do nemocnice. V mnohých vozidlách bol už menený napríklad motor či prevodovka.

Ubezpečujeme Vás, že naším cieľom je pri nákupoch prihliadať na maximálnu efektivitu, no so zachovaním vysokej kvality pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Vďaka jasne stanoveným
parametrom sa nám podarilo pri obstarávaní cenu oproti predpokladanej hodnote zákazky znížiť o 4 milióny eur. Prostredníctvom automatizovanej elektronickej aukcie sme dosiahli výraznú úsporu v porovnaní s aktuálnymi nákladmi na súčasné vozidlá. Táto úspora predstavuje o 12,3% nižšie náklady ako bola stanovená predbežná hodnota zákazky.

Výsledkom spomínaného obstarávania je rámcová nájomná dohoda medzi úspešným uchádzačom a príspevkovou organizáciou na obdobie 60 mesiacov, s následným odkúpením do vlastníctva. Vozidlá sú teda financované formou paušálnej platby, kde obrovským benefitom je, že pri takto stanovených fixných mesačných paušálnych platbách za prevádzku sanitných vozidiel bude možné efektívnejšie plánovať finančné toky a eliminujeme riziko nepredvídateľných výdavkov spojených s prevádzkou sanitných vozidiel. Navyše, prenesenie rizika, administratívy a kontrolingu na prenajímateľa, uvoľní personálne zdroje v prospech pacientov. V nájomnom sú okrem iného zahrnuté aj všetky servisné a iné bežné náklady spojené s prevádzkou týchto vozidiel vrátane kompletného zdravotníckeho a transportného vybavenia vozidiel (zákonné a havarijné poistenie, servisy, dodanie letných a zimných pneumatík, údržba zdravotníckeho prístrojového vybavenia a transportnej techniky, revízia prístrojov, manažment vozového parku, či poskytnutie náhradných vozidiel v prípade potreby). Cieľom tejto verejnej súťaže je optimalizácia nákladov na kúpu a prevádzkovanie sanitných vozidiel počas doby trvania uzatvorených čiastkových nájomných zmlúv, vrátane zástavby a prístrojového vybavenia sanitných vozidiel.

Veľmi zjednodušene povedané, Záchranná zdravotná služba Bratislava si požičia prenajme na 5 rokov sanitky s kompletným vybavením, bude platiť len mesačné nájomné a naftu a na konci obdobia si sanitky odkúpi za 100,- EUR. Výšku nájomného určil najprv prieskum a následne aukcia, vďaka ktorej, ako spomíname v texte vyššie, sa podarilo cenu znížiť o milióny eur. Prieskumu a aukcie sa zúčastnili všetky najväčšie spoločnosti na slovenskom trhu, ktoré sú schopné takúto službu poskytnúť. Urobili sme maximum pre dosiahnutie najlepšej hodnoty za peniaze, bez okamžitého platenia miliónov za nákup sanitiek. Náklady budú týmto spôsobom rovnomerne rozložené do obdobia 5 rokov. Záchranná zdravotná služba Bratislava detailným rozpisom cien vybavenia nedisponuje, preto zdôrazňujeme, že nič netajíme, ani nemáme dôvod tajiť. Rokovania o týchto cenách prebiehali medzi subdodávateľmi (firmami, ktoré spolupracujú pri výrobe sanitky). Našou enormnou snahou bolo dosiahnuť čo najnižšie nájomné za sanitku (elektronickou aukciou vo verejnom obstarávaní), ktorá je vybavená podľa našich požiadaviek. Elektronickú akciu sme ako jeden z významných krokov na efektívne nakladanie s verejnými financiami zaviedli do centrálnych obstarávaní ešte v roku 2017 a práve tento krok pomohol usporiť v sektore už desiatky miliónov eur, ktoré sú investované do iných oblastí tak potrebných pre pacientov na kvalitnú liečbu, ako aj pre lekárov, sestry a iných zdravotníckych pracovníkov na zlepšenie ich pracovných podmienok.

Späť ale k téme, na ktorú sa pýtate. Dôležité pre nás bolo, aby sme touto formou dosiahli úsporu voči minulým obdobiam a zároveň zdvihli kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti (nové sanitky = nové prístroje = vyššia kvalita). Pre porovnanie z podnikateľskej praxe – podnikateľ, ktorý si prenajal na svoje podnikanie úžitkové vozidlo (napr. chladiarenské vozidlo), nebude vedieť zodpovedať otázku, „koľko stojí vybavenie/prestavba jeho chladiarenského vozidla“, nakoľko porovnával ceny nájmov na trhu a vybral si tú ponuku, ktorá mu poskytla najlepšiu hodnotu za peniaze.

Veríme preto, že už rozumiete, že ministerstvo zdravotníctva ako ani Záchranná zdravotná služba Bratislava nič netaja a všetky zmluvy sú transparentne zverejnené v Centrálnom registri zmlúv, ako sme vás už niekoľkokrát informovali a zároveň Vám boli aj zaslané.

Pekný deň.

Mgr. Zuzana Eliášová
hovorkyňa/riaditeľka Komunikačného odboru Ministerstvo zdravotníctva SR

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky