Jednou vetou

Kde viazne súd s Lexom a spol. po zrušení amnestií?

Ivan Lexa

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Únos

Obrovský prelom! Pred viac ako dvoma rokmi, 31.mája 2017, Ústavný súd SR rozhodol, že parlament zrušením Mečiarových amnestií neporušil zákon. Mečiarove amnestie zabezpečovali pokoj a beztrestnosť pre páchateľov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Uplynuli však viac ako dva roky a nebolo vytýčené ešte ani jedno jediné súdne pojednávanie. Hlavne.sk sa pozrelo, kde to viazne.

Kto chcel naozaj smrť našich detí?- pýtajú sa J. Kuciak a Z. Kušnírová

Ľudia masovo podporovali petíciu za zrušenie amnestií, film o Únose prezidentovho syna trhal rekordy v návštevnosti. Realita je taká, že amnestie sú zrušené, ale do uzavretia prípadu Únosu je ešte veľmi ďaleko.

Prípad má na starosti predseda Senátu Okresného súdu Bratislava III Karol Posluch. Ten sa už s približne 20 000 stranovým spisom oboznámil. V Senáte sú však aj dvaja prísediaci,, tzv. „sudcovia z ľudu“, ktorých vybralo miestne zastupiteľstvo z dobrovoľníkov, ktorí sa do senátu prihlásili.

„Po uskutočnení previerky NBÚ obidvaja prísediaci začali ihneď so študovaním predmetných dvoch spojených trestných vecí,“ uviedol pre hlavne.sk hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Prečo dvoch trestných vecí? Prípad amnestií sa totiž nevzťahuje len na únos, ale aj na zmarené referendum niekdajším ministrom vnútra G. Krajčim.

Otázka je – v ktorej časti spisu sa momentálne „sudcovia z ľudu“ nachádzajú? Predsa len 20 000 strán je veľmi veľa a podľa dostupných informácií sú to ľudia, ktorí chodia popri normálnom zamestnaní spis študovať na súd. „Priebežne sú kontrolovaní, to či boli študovať,  predsedom senátu. Nevedia sa teraz vyjadriť, vzhľadom aj na rozsiahlosť spisového materiálu, kedy presne tieto dve veci doštudujú,“ odpovedal na otázky hlavne.sk P. Adamčiak. Spis študujú zásadne v priestoroch súdu.  Sudcovi Posluchovi trvalo pol roka nepretržitého čítania, kým spis naštudoval.

Po naštudovaní spisu prísediacimi navrhne sudca termín pojednávania, ťažko si predstaviť, že by to bolo v roku 2019. Na prvom pojednávaní sa pritom proces s obžalovanými z únosu ani nemusí začať – sudca môže žiadať doplnenie dôkazov a vrátiť celú vec polícii.

Inaugurácia Čaputovej: Kto z neúspešných kandidátov príde a kto bude slávnosť ignorovať?

V prípade únosu Michala Kováča mladšieho je 13 obžalovaných, vrátane bývalého riaditeľa tajnej služby Ivana Lexu. Medzi obžalovanými sú hlavne bývalí príslušníci tajnej služby, medzi nimi aj Ľuboš Kosík, ktorý je momentálne na úteku v Afrike po tom, čo ho Najvyšší súd odsúdil  na 14 rokov za podvod na bývalom obchodnom partnerovi. Z Afriky však Kosík avizoval, že je pripravený vypovedať a posielal aj svedectvá na Slovensko.

„Bolo našou povinnosťou sňať aspoň z parlamentu vinu, že brzdí vyšetrovanie. Teraz je už úplne jasné, že za ten proces zodpovedá súdny mechanizmus a vyšetrovací mechanizmus,“ vyhlásil na margo amnestií vo štvrtok poslanec Ján Budaj z OĽaNO.

Exkluzívne foto: Tajné stretnutie Kisku s hlavným organizátorom protestov

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky